Tuchel "nu are nicio explicație" după ce Bayern Munchen a fost umilită de Mainz

Tuchel a declarat că este "pierdut" după ultimul eșec al echipei sale
Tuchel a declarat că este "pierdut" după ultimul eșec al echipei saleAFP
Antrenorul lui Bayern Munchen, Thomas Tuchel, a declarat că este "pierdut" și că nu are "nicio explicație" pentru capitularea echipei sale în a doua repriză, sâmbătă, în înfrângerea cu 3-1 la Mainz.

Cu Bayern în control și conducând cu 1-0 la pauză după primul gol al lui Sadio Mane din octombrie încoace, oaspeții au primit trei goluri în 14 minute.

Înfrângerea a oferit Borussiei Dortmund șansa de a trece pe primul loc cu o victorie, când va găzdui Eintracht Frankfurt mai târziu sâmbătă.

Un Tuchel "perplex" a declarat că echipei sale "i-a lipsit energia de a lupta după eșecuri".

"Arătăm ca o echipă care a jucat 80 de meciuri până acum în acest sezon.

"Părem uzați. Nu suntem în stare să jucăm fără să facem greșeli.

"Ne pierdem ordinea, ne pierdem claritatea. Nu suntem suficient de eficienți pe parcursul a 90 de minute și am fost pedepsiți fără milă.

Mijlocașul luxemburghez al lui Mainz, Leandro Barreiro (al 2-lea din stânga), înscrie golul de 2-1 în fața portarului elvețian al lui Bayern Munchen, Yann SommerAFP

"Nu suntem în poziția de a riposta, de a arăta energia necesară pentru a avea o reacție.

"Punctele ni se scurg printre degete ca nisipul".

Înfrângerea pune din nou accentul pe decizia conducerii lui Bayern de a-l concedia pe Julian Nagelsmann și de a-l înlocui cu Tuchel la sfârșitul lunii martie.

De la preluarea sa, Tuchel a supervizat eliminările din Liga Campionilor în fața lui Manchester City și din Cupa Germaniei în fața lui Freiburg, având doar două victorii în șapte meciuri în toate competițiile.

După meci, CEO-ul lui Bayern, Oliver Kahn, l-a susținut pe Tuchel, spunând că acesta "este ultima persoană despre care trebuie să discutăm".

Apărătorul olandez al lui Bayern Munchen, Matthijs de Ligt, reacționează după înfrângereAFP

"El face totul cu echipa sa de antrenori, tactic și psihologic, pentru a-i face pe băieți să înțeleagă că merită să lupte pentru a câștiga acest titlu".

După meci, Tuchel nu a fost de acord cu punctul de vedere al lui Kahn, spunând că el este vinovat pentru forma slabă a echipei.

"Eu sunt întotdeauna responsabil. Indiferent de ceea ce se întâmplă. Vom analiza împreună.

"Am pierdut un număr extrem de mare de puncte în a doua jumătate a sezonului".

Tuchel a declarat că va acorda echipei sale trei zile libere înaintea confruntării de duminica viitoare împotriva ultimei clasate, Hertha Berlin.