Man și Mihăilă combină la gol pentru Parma. A doua promovată direct din Serie B se decide în ultima rundă

Valentin Mihăilă și Dennis Man
Valentin Mihăilă și Dennis ManProfimedia
Parma, echipă care a obținut deja promovarea în Serie A, a terminat la egalitate, 1-1, cu Cremonese în penultima etapă a ligii a doua italiene.

Gazdele au deschis rapid scorul prin Mihăilă (4), însă reușita a fost anulată pentru un offside, iar galben-albaștrii au rămas apoi în inferioritate numerică după eliminarea lui Balogh (14).

Oaspeții, care aveau ca obiectiv asigurarea locului în semifinalele play-off-ului, au profitat de omul în plus și au deschis scorul în minutul 25 prin Vazquez.

În repriza a doua, Parma a restabilit egalitatea după o combinație a românilor Man și Mihăilă. Primul a pasat decisiv, iar al doilea a înscris golul prin care Parma și-a asigurat un punct, eforturile oaspeților fiind zădărnicite și de restabilirea egalității numerice, Pickel văzând al doilea cartonaș galben cu 20 de minute înainte de final.

Cu o singură etapă rămasă de disputat, lupta pentru promovare continuă să fie tensionată. Como (0-0 la Modena) a fost la un pas de a obține locul în Serie A, însă un gol târziu al Veneziei (2-1 cu FeralpiSalo) a redus la doar două puncte diferența dintre locurile doi și trei.

Cremonese și-a asigurat locul în semifinalele play-off-ului, în timp ce în prima fază a rundelor eliminatorii se vor confrunta Catanzaro cu Brescia și Palermo cu Sampdoria