Seria continuă! Leverkusen e la un pas distanță de a doborî un record vechi de 59 de ani

Leverkusen se distanțează la 15 puncte în fruntea Bundesligii
Leverkusen se distanțează la 15 puncte în fruntea BundesligiiAFP
Bayer Leverkusen și-a prelungit seria de invincibilitate în toate competițiile din acest sezon la 48 de meciuri, grație victoriei cu 5-1 în fața lui Eintracht Frankfurt, punând astfel capăt unei serii de cinci meciuri directe pierdute în deplasare.

Cu titlul de campioană acontat, cu un picior în finala UEFA Europa League și cu o finală DFB-Pokal la orizont, lucrurile nu ar putea merge mai bine pentru Leverkusen în acest moment.

Dar, având în vedere că perspectiva unui sezon neînvins în campionat este încă în cărți, era de așteptat să nu existe niciun moment de relaxare, iar Leverkusen a arătat acest lucru în primele 15 minute, când Granit Xhaka a marcat cu un trasor de la marginea careului pentru a prelua rapid conducerea.

Avantajul lor ar fi trebuit să fie dublat câteva momente mai târziu, când Jonas Hofmann, altruist, i-a pasat lui Exequiel Palacios, dar o intervenție de ultim moment a lui Willian Pacho a păstrat Frankfurt în joc.

Aceasta s-a dovedit a fi o intervenție crucială, deoarece, la scurt timp după jumătatea de oră, Hugo Ekitike a restabilit egalitatea după o lovitură de colț.

Egalarea gazdelor a părut să schimbe dinamica meciului, Frankfurt fiind mai periculoasă pe măsură ce se apropia pauza, iar Omar Marmoush a irosit o ocazie fantastică, deși se afla față în față cu Lukas Hradecky, trimițând incredibil peste poartă.

Ratarea sa s-a dovedit a fi costisitoare, Patrik Schick reluând în plasă o centrare a lui Adam Hlozek cu un minut înainte de pauză.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Cu doar un gol în minus, Frankfurt era încă în meci, dar s-a autosabotat la scurt timp după reluare, când Niels Nkounkou l-a tras de trico pe Nathan Tella în careu. Palacios a marcat din penalty pentru a lăsa gazdele într-o postură deloc de invidiat.

Aceasta a devenit o ascensiune insurmontabilă cu puțin mai puțin de 15 minute înainte de final, când un contraatac fulgerător al lui Leverkusen a culminat cu Hofmann pasând pentru Jeremie Frimpong, care a înscris al patrulea gol al lui Die Werkself.

Limitarea daunelor era tot ce mai rămăsese pentru Frankfurt, dar nu au reușit să facă acest lucru. Ansgar Knauff l-a faultat pe Frimpong în careu și, după o verificare rapidă a VAR, a fost acordat un alt penalty.

Victor Boniface a transformat pentru a rotunji scorul, iar Frankfurt mai are nevoie de o victorie în cele două meciuri rămase pentru a-și asigura matematic o clasare în primele șase locuri.

De cealaltă parte, Leverkusen a egalat recordul european vechi de 59 de ani al Benficăi pentru cea mai lungă serie de meciuri fără înfrângere în toate competițiile și pot scrie încă o pagină de istorie, joi, împotriva Romei.

Flashscore Omul meciului: Adam Hlozek (Bayer Leverkusen)