Chelsea o distruge pe West Ham. Cole Palmer intră în istoria Premier League

Cole Palmer a marcat primul gol pentru Chelsea
Cole Palmer a marcat primul gol pentru ChelseaAFP
Chelsea Londra a zdrobit-o pe West Ham în etapa cu numărul 36 din Premier League, Blues reușind să se impună cu 5-0 pe Stamford Bridge.

Chelsea - West Ham 5-0

A fost un meci spectaculos în vestul Londrei, cu ocazii uriașe de ambele părți, însă golurile au venit într-o singură poartă.

Cole Palmer a deschis scorul în minutul 15, după o pasă decisivă a lui Nicolas Jackson, și a intrat în istoria Premier League, devenind doar al treilea jucător sub 22 de ani care este implicat în 30 de goluri într-un singur sezon (21 de goluri, 9 pase decisive), doar Robbie Fowler (94-95 & 95-96) și Chris Sutton (93-94) mai reușind acest lucru în competiție.

Gallagher (30) și Madueke (36) au stabilit scorul pauzei (3-0), pentru ca echipa lui Mauricio Pochettino să mai înscrie de două ori după pauză prin Nicolas Jackson (48, 81).

West Ham, care a avut un ”hattrick” de bare prin Jarrod Bowen, a ajuns la 70 de goluri primite în acest sezon, cele mai multe încasate vreodată de o echipă pregătită de David Moyes.

Grație acestui rezultat, Chelsea a urcat pe locul 7 în clasament, cu 54 de puncte, la fel ca Manchester United, care are un meci mai puțin disputat, și la două puncte în spatele lui Newcastle, care este ocupanta locului șase.

”Ciocănarii” și-au risipit orice urmă de speranță pe care o mai aveau privind clasarea pe un loc de cupe europene. Sunt acum pe 9, cu 49 de puncte.