Liderul Leverkusen câștigă dramatic în prelungiri și îi ține pe bavarezi la distanță în Bundesliga

Exequiel Palacios marchează unicul gol al partidei Augsburg - Leverkusen
Exequiel Palacios marchează unicul gol al partidei Augsburg - LeverkusenAFP
Leverkusen își menține avansul după o victorie în ultimele minute în etapa a 17-a din Bundesliga.

Lider neînvins după 17 meciuri, Leverkusen a câștigat la limită partida disputată pe terenul celor de la Augsburg cu scorul de 1-0.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Exequiel Palacios în al patrulea minut al prelungirilor.

Bayer Leverkusen știa că va fi o deplasare complicată, la Augsburg, unde doar o echipă câștigase în acest sezon, Darmstadt, în toamnă.

Trupa lui Xabi Alonso a dominat la toate capitolele, de la posesie la ocazii de gol și cornere, dar s-a chinuit la finalizare.

Absența vârfului Victor Boniface, golgheterul echipei, s-a simțit din plin.

Unicul gol al partidei a venit în minutul 90+4.

Un șut senzațional al lui Exequiel Palacios, aflat în zi de grație.

A fost al treilea gol pentru mijlocașul argentinian în acest sezon de Bundesliga, unul care o duce pe Leverkusen la 45 de puncte, 4 peste Bayern Munchen. Bavarezii au, însă, un meci în minus.