Brandt face diferența pentru Dortmund și bifează o bornă istorică pentru galben-negriAFP
Julian Brandt a marcat golul victoriei la cea de-a 300-a apariție în Bundesliga, în victoria cu 1-0 în fața lui Werder Bremen, care a permis Borussiei Dortmund să urce în fruntea clasamentului și să crească presiunea asupra lui Bayer Leverkusen și Bayern Munchen.

Borussia Dortmund - Werder Bremen 1-0

Echipa gazdă a început să amenințe la jumătatea primei reprize, iar lui Julian Ryerson i s-a refuzat un gol pentru al treilea meci consecutiv în Bundesliga, când șutul său jos a fost deviat de Michael Zetterer.

Fazele fixe au fost din abundență pentru Die Schwarzgelben, dar cea mai bună fază a lor a venit pe contraatac. Marco Reus a avut o ocazie fantastică de a deschide scorul în momentul în care a combinat senzațional cu Julian Brandt, dar fostul căpitan al lui Dortmund a trimis șutul puțin pe lângă poartă.

Înlocuindu-l impecabil pe Jiří Pavlenka, Zetterer a încheiat prima repriză cu o nouă paradă de excepție, de data aceasta la prima bară, la o lovitură a lui Malen.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Niciun meci din Bundesliga în care a fost implicată Dortmund nu s-a încheiat fără goluri din octombrie 2019 încoace - o serie de 134 de meciuri - iar echipa de cinci ori campioană din Bundesliga nu a vrut ca această serie să se încheie aici.

Emre Can a oferit momentul de inspirație de care avea nevoie echipa sa, deschizând apărarea lui Bremen pentru a-l găsi pe Brandt, care l-a fentat cu măiestrie pe Zetterer pentru a deschide scorul la apariția sa istorică cu numărul 300.

Fanii din Ruhr s-au obișnuit să o vadă pe Dortmund obținând victorii la limită în această campanie, dar nu se vor plânge că echipa lor trece pe primul loc în Bundesliga, chiar dacă înainte de restul meciurilor din etapa a opta.