Festival de goluri la Dortmund / Leipzig pierde puncte după două penalty-uri ratate

Fullkrug a deschis scorul pentru Borussia Dortmund
Fullkrug a deschis scorul pentru Borussia DortmundProfimedia
Borussia Dortmund urcă pe poziția secundă în Bundesliga după ce a reușit să o bată pe Union Berlin cu 4-2. Lider este VFB Stuttgart, care a întors de la 0-1 și s-a impus cu 3-1 pe teren popriu în meciul cu Wolfsburg.

Dortmund a fost condusă la pauză de Union Berlin, cu 2-1, dar a revenit și s-a impus cu 4-2.

Fullkrug a deschis rapid scorul pentru gazde (7), dar Gosens a egalat doar două minute mai târziu, pentru ca Bonucci să transforme un penalty în minutul 31.

Repriza secundă a fost, însă, o afacere 100% a gazdelor, care au egalat prin Schlotterbeck (49), pentru ca cinci minute mai târziu, Brandt să o readucă pe Borussia în avantaj (54).

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Scorul final a fost stabilit de Ryerson în minutul 71.

Borussia ocupă acum poziția a doua în clasament, cu 17 puncte, unul mai puțin decât liderul VFB Stuttgart, care a învins-o pe Wolfsburg cu 3-1.

În schimb, RB Leipzig a pierdut teren față de primele clasate după o remiză albă cu Bochum. Este un rezultat cu atât mai amar pentru gazde, cu cât acestea au ratat două penalty-uri, câte unul în fiecare repriză.

În celălalt meci disputat sâmbătă la ora 16, Augsburg a pierdut pe teren propriu cu Darmstadt, 1-2.

Actuala ocupantă a locului trei, Bayer Leverkusen va juca duminică cu FC Koln, în timp ce Bayern Munchen va primi vizita celor de la Freiburg.