Sebastien Haller, emoționat după triumful din Cupa Africii: "Am visat atât de des"

Sebastien Haller  sărbătorește golul victoriei din finala Cupei Africii
Sebastien Haller sărbătorește golul victoriei din finala Cupei AfriciiProfimedia
Coasta de Fildeș a câștigat titlul la Cupa Africii pe Națiuni după ce a revenit și a învins Nigeria cu 2-1 pe teren propriu, grație golurilor marcate în repriza a doua de Franck Kessie și Sebastien Haller.

La un moment dat, chiar și Sebastien Haller a trebuit să-și șteargă câteva lacrimi din ochi. "Am visat de atâtea ori la acest moment", a declarat emoționat atacantul Borussiei Dortmund după triumful de la Cupa Africii cu naționala Coastei de Fildeș (Cote d'Ivoire): "Țara merită aceste scene de bucurie".

Cu golul său victorios din minutul 81 în finala cu Nigeria (2:1), Haller a oferit "Elefanților" al treilea triumf la Cupa Africii - în propria țară, pe deasupra. "Am crezut în ea (n.r șansă) până la sfârșit", a declarat jucătorul de 29 de ani. "Coechipierii mei m-au încurajat să rămân pe teren cât mai mult timp posibil și datorită lor am marcat un gol."

Haller marcase deja golul decisiv în semifinala cu Republica Democrată Congo pentru a-și asigura un loc în finală. "A fost unul dintre principalele mele obiective să dau tot ce pot la Cupa Africii", a spus el. Haller a ratat întreaga fază a grupelor din cauza unei accidentări, iar glezna sa încă nu s-a vindecat complet înainte de finală.

Triumful Coastei de Fildeș părea de neconceput în urmă cu doar câteva săptămâni. După două înfrângeri în turul preliminar, antrenorul Jean-Louis Gasset a fost demis, iar ivorienii au avansat doar datorită sprijinului rivalilor lor. "Este mai mult decât un basm", a declarat succesorul lui Gasset, Emerse Fae. "Mă străduiesc să înțeleg totul", a continuat acesta.

Povestea lui Haller, atacantul diagnosticat cu cancer

Pentru atacantul Borussiei Dortmund însuși, Cupa Africii seamănă și cu o parabolă a ultimilor săi doi ani și jumătate. La scurt timp după transferul din Olanda în Germania în 2022, atacantul a fost diagnosticat cu cancer, iar fotbalul a trecut pe plan secundar. Ivorianul și-a petrecut următoarele luni făcând chimioterapie în loc să se antreneze cu echipa, iar revenirea sa pe teren părea mai mult decât îndoielnică.

Dar Haller nu s-a oprit și a luptat pentru a reveni în fotbal. În februarie 2023, a anunțat oficial că a învins cancerul și și-a croit treptat drumul înapoi în echipa BVB. Haller își revenea, dar în ultima zi a sezonului din Bundesliga, Haller și echipa sa au suferit un eșec major.

BVB mai avea nevoie doar de o singură victorie pe teren propriu împotriva lui Mainz 05 pentru a câștiga campionatul german, iar totul era deja pregătit pentru marea sărbătoare. Haller ar fi putut deveni eroul de pe Signal Iduna Park, când fostul jucător al lui Frankfurt a intervenit pentru a executa un penalty după 20 de minute, dar a ratat. În cele din urmă, BVB a ratat victoria, FC Bayern a câștigat în același timp și a depășit BVB pe ultima sută de metri. Haller a zăcut la pământ câteva minute după fluierul final.

De atunci, statutul său la Dortmund nu s-a îmbunătățit, atât Niclas Füllkrug, cât și Youssoufa Moukoko fiind înaintea sa în ierarhia din Bundesliga. Acum, odată cu succes din Cupa Africii, atacantul ar putea schimba reveni la forma de zile mari.