Haller și Kessie aduc Coastei de Fildeș un titlu magic la AFCON în fața Nigeriei

Sebastien Haller sărbătorește victoria sa pentru Coasta de Fildeș
Sebastien Haller sărbătorește victoria sa pentru Coasta de FildeșAFP
Coasta de Fildeș a câștigat titlul la Cupa Africii pe Națiuni după ce a revenit și a învins Nigeria cu 2-1 pe teren propriu, grație golurilor marcate în repriza a doua de Franck Kessie și Sebastien Haller.

Susținuți de un public cu așteptări mari, gazdele au avut un start sigur, iar Haller, care a marcat golul victoriei în semifinala cu RD Congo, aproape că a fructificat o centrare periculoasă a lui Simon Adingra.

Veteranul Max Gradel a făcut apoi acrobații cu o lovitură de cap care a lovit plasa laterală, înainte ca Adingra să forțeze o paradă inteligentă a lui Stanley Nwabili.

Nigeria a fost în dezavantaj, dar în minutul 38 a reușit să se desprindă pe contraatac cu prima lor ocazie reală din meci.

Căpitanul William Troost-Ekong, care a marcat în victoria cu 1-0 împotriva Coastei de Fildeș în faza grupelor, a împins mingea cu capul în poartă după o schemă pusă în practică la un corner și a oferit Super Vulturilor un avantaj improbabil la pauză.

Coasta de Fildeș a încercat să egaleze la începutul reprizei secunde, când Gradel și-a văzut șutul puternic blocat cu brio de Calvin Bassey.

Odilon Kossounou a forțat apoi o paradă de calitate a lui Nwabili de la distanță, iar din cornerul rezultat, Elefanții au lovit. Franck Kessie a marcat cu capul, nemarcat, la bara a doua, pentru al doilea său gol din turneu, iar stadionul a erupt.

Când se apropia sfârșitul timpului regulamentar, Haller a fost aproape de momentul perfect după lupta sa cu cancerul pentru a aduce gazdele în avantaj, dar ”bicicleta” sa a trecut puțin pe lângă poartă.

Cu toate acestea, atacantul nu a trebuit să aștepte mult timp pentru o nouă șansă de a deveni eroul țării sale, marcând golul victoriei din centrarea perfectă a lui Adingra și aruncându-i în extaz pe fanii ivorieni.

După o fază a grupelor dezastruoasă, în care Elefanții au fost aproape eliminați, totul a meritat pentru o seară care va rămâne în memoria tuturor ivorienilor.

Flashscore Omul meciului: Simon Adingra (Coasta de Fildeș)