Coasta de Fildeș a făcut "lucruri extraordinare" pentru a ajunge în finală, spune selecționerul Emerse Fae

Coasta de Fildeș este prima gazdă de la Egipt în 2006 care ajunge în finală
Coasta de Fildeș este prima gazdă de la Egipt în 2006 care ajunge în finalăReuters
Coasta de Fildeș poate duce până la capăt o revenire remarcabilă și poate pune punct cu succes unui turneu fascinant al Cupei Africii pe Națiuni dacă va reuși să învingă Nigeria duminică și să-și adjudece titlul pe teren propriu.

Scenariștii de la Hollywood ar considera că trecerea lor spre o potențială glorie abia dacă ar fi plauzibilă, dar ivorienii sunt la un meci distanță de premiul cel mare al continentului, deși au fost în pragul eliminării în mai multe rânduri în ultima lună.

Au trecut cu greu de faza grupelor, au reușit victorii pe muchie de cuțit în optimi și în sferturile de finală, iar acum caută să încheie una dintre cele mai mari reveniri din istoria turneului.

"Nu am cuvinte, încă îmi este greu să asimilez totul", a recunoscut antrenorul Coastei de Fildeș, Emerse Fae.

Fae a fost catapultat în funcție după ce francezul Jean-Louis Gasset, în vârstă de 70 de ani, a fost demis, în timp ce ivorienii au așteptat timp de trei zile să afle dacă se vor califica din faza grupelor ca una dintre cele mai bune echipe de pe locul trei.

Când au reușit, au învins Senegal, deținătoarea trofeului, la penalty-uri și apoi au smuls o victorie în sferturi de finală în fața vecinilor din Mali, când au rămas în 10 oameni aproape tot meciul, au egalat în minutul 90 și apoi au marcat golul victoriei la finalul prelungirilor.

"Este incredibil, să ajungi în finală la turneul țării tale. Este o bucurie imensă. Jucătorii au făcut lucruri extraordinare", a adăugat Fae, în vârstă de 40 de ani.

Ivorianii au pierdut în fața Nigeriei în cel de-al doilea meci din grupă, când o dispută complicată a fost decisă de un penalty, acordat doar după o lungă analiză VAR.

Nigeria a folosit un plan tactic inteligent, care a inclus o apărare neobișnuită în cinci oameni și utilizarea extensivă a flancurilor pentru a ataca.

Totuși, factorul lor X rămâne atacantul Victor Osimhen, care a avut un turneu remarcabil, deși a marcat doar o singură dată.

Fotbalistul african al anului are un ritm de lucru remarcabil și este o amenințare constantă pentru fundașii adverși, deși s-a confruntat cu o problemă la stomac înainte de semifinala cu Africa de Sud.

Nigeria a fost nevoită să joace miercuri în prelungiri și la penalty-uri înainte de a-și asigura calificarea în finală, în timp ce ivorienii au învins Republica Democrată Congo cu 1-0 în cele 90 de minute regulamentare, ceea ce le conferă un ușor avantaj.

În condițiile în care turneul se desfășoară la temperaturi ridicate și cu un nivel ridicat de umiditate, oboseala a fost vizibilă pentru echipele care au jucat din nou la câteva zile după ce au fost nevoite să evolueze în prelungiri.

Ivorienii sunt primele gazde de la Egipt, în 2006, care ajung în finală și urmăresc un al treilea succes la Cupa Națiunilor, după ce au câștigat în 1992 și 2015. Nigeria a câștigat trei titluri, ultimul dintre ele în 2013.