Nigeria smulge o victorie în fața gazdelor din Coasta de Fildeș cu penalty-ul lui Troost-Ekong

Alex Iwobi, stânga, și Franck Kessie se luptă pentru minge
Alex Iwobi, stânga, și Franck Kessie se luptă pentru mingeAFP
Penalty-ul transformat de William Troost-Ekong în repriza a doua a adus Nigeriei o victorie la limită, 1-0, în fața gazdei Cupei Africii pe Națiuni (AFCON), Coasta de Fildeș, prima înfrângere a Elefanților în nouă meciuri și un rezultat care aruncă în aer Grupa A cu o singură etapă înainte de final.

Prima întâlnire competițională din mai bine de un deceniu între aceste două câștigătoare de mai multe ori ale turneului a început într-un ritm electric. După nouă minute de joc, la 60 de secunde distanță, la un capăt al terenului, Victor Osimhen a scăpat de linia defensivă a gazdelor înainte de a șuta peste poartă.

Apoi, grăbindu-se spre poarta opusă, Stanley Nwabili a fost nevoit să respingă pe lângă bară șutul din apropiere al lui Christian Kouamé, scutindu-l de rușine pe coechipierul său Zaidu Sanusi pentru greșeala sa.

Elefanții știau că o victorie le-ar asigura trecerea în fazele eliminatorii, în timp ce Super Eagles aveau nevoie disperată de trei puncte pentru a-și păstra speranțele de calificare în propriile mâini.

În cele din urmă, răbdarea Nigeriei a fost cea care a dat roade, trecând în avantaj dintr-un penalty la 10 minute după reluare. Osimhen a căzut inițial la pământ în urma unei provocări din partea lui Ousmane Diomande.

În mod neașteptat, cel care a obținut lovitura de pedeapsă - Fotbalistul african al anului - nu s-a ridicat pentru a o executa, în schimb, onoarea i-a revenit fostului fundaș de la Watford, Troost-Ekong, care a transformat fără emoții și a făcut 1-0.

Două echipe din Grupa A au acum patru puncte cu o singură partidă rămasă. Coasta de Fildeș, în prezent pe locul al treilea, se află în fața unui meci decisiv cu liderul neașteptat Guineea Ecuatorială, știind că doar victoria va fi suficientă. Între timp, Nigeria trebuie să joace cu Guineea Bissau, națională fără victorie, sarcina lor fiind să nu piardă, ceea ce ar evita o primă ieșire din grupă din 1982 încoace.

Flashscore Omul meciului: William Troost-Ekong (Nigeria)

Coasta de Fildeș - Nigeria: evaluarea jucătorilor
Coasta de Fildeș - Nigeria: evaluarea jucătorilorFlashscore

Consultați toate statisticile meciului cu Flashscore.