Iga Swiatek a învins ploaia și pe Muchova la Montreal și va rămâne numărul unu mondial

Swiatek a avansat în sferturi după o victorie dificilă împotriva Muchovei
Swiatek a avansat în sferturi după o victorie dificilă împotriva MuchoveiReuters
Poloneza Iga Swiatek a reușit să treacă de cehoaica Karolina Muchova , care a pus-o la grea încercare într-o partidă întreruptă și de ploaie. Liderul mondial a obținut victoria cu 6-1, 4-6, 6-4 la Openul Canadei și este în sferturi de finală.

Victoria din meciul cu Muchova îi asigură Igăi Swiatek păstrarea locului întâi în clasamentul mondial la finalul turneului.

Meciul a fost totuși mai greu decât s-au așteptat fanii polonezei.  Swiatek părea pregătită pentru o plimbare în parc, mai ales după ce a câștigat cu ușurință cinci game-uri consecutive, reușind să câștige primul set cu 6-1.

Dar în fiecare dintre cele două confruntări anterioare, meciul se terminase în trei seturi, iar acum istoria s-a repetat: cehoaica a revenit , a făcut 4-1 în cel de-al doilea și, după o mică ezitare, a încheiat cu calm setul și a trimis partida în decisiv.

Momentul de suspance a fost prelungit de venirea ploii care s-a abătut asupra Montrealului.

La revenire, Swiatek s-a concentrat și a făcut break-ul, suficient pentru o victorie muncită și calificarea în sferturi de finală.

"Trebuie să găsești energie, chiar dacă suntem aici de la ora 9 dimineața", a declarat Swiatek după meciul care a durat mai mult de nouă ore.

"Cu siguranță, a fost o zi extraordinară și nu cred că am mai avut o astfel de situație în cariera mea, așa că am învățat ceva nou și am văzut de ce sunt capabilă "

Cu această victorie, Swiatek are garanția că Aryna Sabalenka, al cărei meci din optimi a fost amânat tot din cauza vremii, nu o va depăși în fruntea clasamentului, începând de luni.

Swiatek o va înfrunta pentru un loc în semifinale pe americanca Danielle Collins, venită din calificări, care a dispus de canadianca Leylah Fernandez (wild card) cu 6-2 6-3.