Tennis Tracker: Sabalenka, eliminată la Montreal / Andy Murray, abandon la Toronto

Aryna Sabalenka la Montreal
Aryna Sabalenka la MontrealProfimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

22:15 - Aryna Sabalenka (25 de ani) a fost eliminată de la Montreal! Bielorusa a fost învinsă de Liudmila Samsonova (24 de ani) într-o partidă palpitantă, cu 7-6(2), 4-6, 6-3. Samsonova este acum în primul său sfert de finală WTA 1000.

Cele mai importante momente ale partidei
Flashscore/WTA

21:26 - Alejandro Davidovich Fokina (24 de ani) s-a calificat în semifinalele turneului de la Toronto, după ce a trecut cu 6-4, 6-2 de Mackenzie McDonald (28 de ani). Este prima sa semifinală de Masters pe hard.

05:00 - ATP Toronto - Alex De Minaur, 18 ATP reușește o victorie de prestigiu în fața americanului Taylor Fritz, numărul 9 mondial: 7-6, 4-6, 6-1

Rezumat Fritz- De Minaur
Flashscore/ATP

04:00 - ATP Toronto - Carlos Alcaraz trece cu dificultate de polonezul Hubert Hurkacz, după o partidă în care două seturi din trei au fost decise la tie break, scor 3-6, 7-6, 7-6. În sferturi de finală, numărul unu mondial se va lupta cu americanul Tommy Paul, 14 ATP

Reazumat Alcaraz- Hurkacz

Rusul Daniil Medvedev l-a învins pe italianul Lorenzo Musetti în două seturi identice, 6-4, 6-4 și va juca sferturi de finală la Toronto împotriva australianului Alex De Minaur, 18 ATP.

Medvedev-Musetti

04:00 - WTA Montreal - Elena Rybakina, favorita numărul 3, este în sferturi de finală după victoria în fața americancei Sloan Stephens  cu 6-3, 6-3

Rybakina - Stephens
Interviu Rybakina

03:45 - WTA Montreal - Coco Gauff o învinge rapid pe Marketa Vondrousova, 10 WTA cu 6-3, 6-0. Americanca a avut nevoie de numai o oră de joc pentru a se califica în sferturi de finală la Montreal

Gauff - Vondrousova

03:30 - WTA Montreal -  Iga Swiatek se califică în sferturi de finală după o partidă împotriva Karolinei Muchova întreruptă de două ori de ploaie, scor 6-1, 4-6, 6-4

Rezumatul partidei Swiatek- Muchova

Interviu Swiatek

Daria Kasatkina, cap de serie numărul 10, nu a avut niciun fel de probleme cu cehoaica Marie Bouzkova, pe care a învins-o cu 6-3, 6-4, într-o partidă care a durat o oră și jumătate.

02:00 - WTA Montreal - Iga Swiatek vs. Karolina Muchova. Partida a fost întreruptă de ploaie la scorul de 1-1 la seturi: 6-1, 4-6. Numărul 1 mondial este în dificultate după ce a câștigat primul set cu lejeritate. Cehoaica a revenit, iar ploaia a amânat deznodământul.

Întregul turneu este afectat de vremea ploioasă. u fost amânate partidele Marketa Vondrousova vs. Coco Gauff, Sloane Stephens vs. Elena Rybakina, Marie Bouzkova vs. Daria Kasatkina, la 1-0 la seturi pentru rusoaică.

00:30 - ATP Toronto - Spaniolul Alejandro Davidovich Fokina, 37 ATP, produce surpriza și îl învinge pe danezul Casper Ruud, al treilea favoirt al turneului, scor 2-1: 7-6, 4-6, 7-6