Begu, eliminată în primul tur la Dubai

AFP
Irina Begu a fost învinsă în primul tur al turneului de la Dubai de categoria WTA 1000.

Românca a pierdut cu 6-4, 6-2 în fața cehoacei Barbora Krejcikova într-o oră și 34 de minute de joc.

Sportiva noastră a început bine meciul conducând cu 3-1 și 4-2, însă Krejcikova a reușit breakul la 4-4 și și-a adjudecat în cele din urmă primul set.

În al doilea set, românca i-a permis adversari să-i ia serviciul în game-ul doi și să urce scorul la 4-1, ca apoi să câștige fără probleme meciul.

Pe tabloul principal de la Dubai mai sunt prezente Sorana Cîrstea și Ana Bogdan, cele două sportive jucând mâine cu brazilianca Haddad Maia, cap de serie nr. 11 și respectiv germanca Laura Siegemund, venită din calificări.

Într-un alt meci jucat duminică, la dublu, Ana Bogdan și rusoaica Anghelina Gabueva au fost învinse în primul tur de cuplul Miyu Kato (Japonia)/Aldila Sutjiadi (Indonezia), cu 7-6 (7/3), 6-3, după o oră și 37 de minute.