Ana Bogdan și Sorana Cîrstea s-au calificat în turul secund al turneului din Dubai

Ana Bogdan s-a calificat în turul secund al turneului din Dubai
Profimedia
Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat, luni, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.788.468 de dolari, după ce a învins-o pe germanca Laura Siegemund, cu 7-5, 6-3. Într-o altă partidă, Sorana Cîrstea a revenit spectaculos și s-a impus în fața braziliencei Beatriz Maia Haddad, 4-6, 7-6, 7-5.

Ana Bogdan - Laura Siegemund 7-5, 6-3.

Bogdan (30 ani, 75 WTA) a obținut victoria după două ore de joc în fața Laurei Siegemund (34 ani, 130 WTA), ambele provenind din calificări.

Românca a avut nu mai puțin de 16 mingi de break, din care a fructificat doar patru, suficient însă pentru a obține victoria.

Siegemund a câștigat prima partidă directă cu Ana Bogdan, în 2018, în primul tur la Rabat, cu 6-4, 6-1.

Ana Bogdan și-a asigurat un cec de 17.930 de dolari și 90 de puncte WTA.

Următoarea adversară a româncei în Dubai va fi învingătoarea dintre americancele Claire Liu (cap de serie numărul 16) și Shelby Rogers.

Sorana Cîrstea - Beatriz Maia Haddad 4-6, 7-6,7-5

Sorana Cîrstea, victorioasă în cel mai lung meci din acest sezon în WTA

Într-o altă partidă, Sorana Cîrstea a învins-o pe Beatriz Maia Haddad în trei seturi, 4-6, 7-6, 7-5, într-un meci care a durat 3 ore și 29 de minute.

Jucătoarea din România și-a pierdut serviciul în primul set într-un moment în care scorul era egal, 4-4, și nu a mai putut reveni pe tabelă.

În actul secund, Cîrstea a servit pentru set la scorul de 5-4, dar adversara a reușit să recupereze break-ul și a împins partida în tie-break, unde jucătoarea româncă a salvat două mingi de meci și s-a impus cu 9-7.

În setul decisiv, Sorana Cîrstea și-a pierdut de două ori serviciul, dar și l-a recuperat de fiecare dată. La scorul 5-5, românca a câștigat două game-uri la rând, care i-au adus calificarea în turul următor al competiției, unde o va întâlni pe cehoaica Karolina Muchova

La finalul partidei, sportiva din România le-a cerut scuze suporterilor prezenți pentru durata îndelungată a meciului în care protagonistă a fost chiar ea.