Iga Swiatek se impune la Indian Wells și se va duela în sferturile de finală cu Caroline Wozniacki

Iga Swiatek a câștigat titlul de la Indian Wells în 2022
Iga Swiatek a câștigat titlul de la Indian Wells în 2022Reuters
Iga Swiatek (22 de ani), principala favorită, a spulberat-o marți pe Iulia Putintseva (29 de ani) cu 6-1, 6-2, pentru a se califica în sferturile de finală de la Indian Wells, unde va juca împotriva fostului număr unu mondial Caroline Wozniacki (33 de ani).

Swiatek a avut un început lent și a salvat patru mingi de break în al treilea game înainte de a-și găsi ritmul. Poloneza a luat apoi un avans de 5-1, determinând-o pe Putintseva să arunce racheta în semn de frustrare, înainte de a încheia setul inaugural în mai puțin de 30 de minute.

Swiatek, campioana din 2022, a făcut progrese rapide și în setul al doilea, numărul unu mondial dovedindu-se prea puternică pentru adversara sa din Kazahstan.

"Știam că trebuie să-mi păstrez concentrarea (în setul al doilea), ea încerca diferite lucruri pe teren", a declarat Swiatek, care și-a pierdut serviciul de două ori în setul al doilea.

"Dar am vrut doar să-mi fac jocul și să mă concentrez pe ceea ce vreau să fac. Mă bucur că am reușit asta".

Wozniacki, care a revenit în circuit anul trecut, după ce s-a retras din sport în 2020 pentru a-și întemeia o familie, a trecut ușor de Angelique Kerber cu 6-4, 6-2 mai devreme în cursul zilei.

"Este o jucătoare foarte experimentată", a spus Swiatek despre campioana din 2011. "Cred că joacă foarte bine după pauza de maternitate, s-a luptat să revină.

"Am un respect imens. Va fi un meci frumos".

Wozniacki a declarat că savurează oportunitatea de a-și continua parcursul la Indian Wells, după ce a ajuns în sferturi pentru prima dată în ultimii patru ani.

"Mă simt bine și sunt încântată că mai am un meci în față", a spus ea.

Ucraineanca Marta Kostyuk a învins-o pe Anastasia Pavlyuchenkova cu 6-4, 6-1 și urmează să întâlnească o altă rusoaică, Anastasia Potapova, care a trecut de Jasmine Paolini cu 7-5, 0-6, 6-3.

Kostyuk a cedat doar patru puncte pe serviciu în acest meci și a reușit să îi ia serviciul de cinci ori Pavlyuchenkovei, ajungând astfel în primul său sfert de finală la un turneu WTA 1000.

Kostyuk a învins-o pe Pavlyuchenkova în trei seturi la San Diego, la începutul acestei luni, dar i-a fost mai ușor în lupta lor din turul patru.

"Cu siguranță m-a ajutat faptul că am jucat cu ea (recent)", a declarat Kostyuk, în vârstă de 21 de ani, care a ajuns în sferturi la Australian Open în ianuarie, cel mai bun rezultat al său la un Grand Slam.

"Condițiile au fost mult mai bune pentru jocul meu aici, mingea ricoșează mult mai sus și este puțin mai cald. Nu am simțit că am avut atâtea probleme ca la San Diego".

Potapova și-a asigurat prima calificare în sferturile de finală ale unui turneu Masters prin victoria în fața campioanei de la Dubai, Paolini, întrerupând seria de opt victorii consecutive a italiencei.