Karolina Muchova, în finala Roland Garros după un meci spectaculos cu Sabalenka

Karolina Muchova (locul 43 WTA) a învins-o în semifinalele turneului de la Roland Garros pe Aryna Sabalenka (2 WTA), scor 7-6(5), 6-7(4), 7-5.Profimedia

Karolina Muchova - Aryna Sabalenka

Muchova ajunge pentru prima oară în carieră într-o finală de Grand Slam. Duelul dintre cele două sportive a fost unul destul de echilibrat.

Sabalenka a cedat primul set în tiebreak după ce a reușit să salveze o minge decisivă, la scorul de 5-5.

Jucătoarea din Cehia a început mult mai bine în setul doi, conducând cu 2-0. Sabalenka a reușit însă egalarea, apoi a făcut un break la 3-3. A fost apoi rândul Karolinei Muchova să revină, setul ajungând din nou în tiebreak după ce sportivele au câștigat fiecare game-ul pe serviciu. De data aceasta, Sabalenka s-a impus și a câștigat setul 2, scor 7-5 în tiebreak.

În setul decisiv, ambele jucătoare au arătat un joc energic. De la scorul de 2-2, Sabalenka s-a impus în 3 game-uri consecutive și părea că își va asigura victoria. Muchova a revenit spectaculos după ce sportiva din Belarus a ratat o minge de meci la 5-2. Partida a durat 3 ore și 17 minute.

În finală, Muchova o va întâlni pe câștigătoarea dintre Iga Swiatek și Beatriz Haddad Maia.