Iga Swiatek, în semifinale la Roland Garros: ”Sunt bucuroasă că a fost un meci ceva mai strâns”

Iga Swiatek a eliminat-o pe Coco Gauff și merge în semifinale la Roland Garros
Iga Swiatek a eliminat-o pe Coco Gauff și merge în semifinale la Roland GarrosAFP
Poloneza Iga Swiatek, numărul 1 mondial al tenisului feminin, s-a calificat miercuri în semifinale la Roland Garros după ce a trecut de jucătoarea americană Coco Gauff (6 WTA) în două seturi, 6-4, 6-2.

Meciul a fost reeditarea finalei de anul trecut de la Roland Garros, încheiată tot cu victoria lui Swiatek.

Conform site-ului WTA, este pentru a doua oară în Era Open (începând din 1968) când o reeditare a finalei de la Roland Garros a avut loc în sferturile de finală ale ediției următoare, după ce americanca Chris Evert a învins-o pe românca Virginia Ruzici în finala Internaționalelor Franței din 1980, iar apoi a câștigat și revanșa din sferturile de finală la ediția din 1981.

Virginia Ruzici a fost campioană la Roland Garros în 1979.

"Am încercat să joc fără presiune și mă bucur că sunt în semifinale"

"Nu a fost ușor, cu siguranță. Mai ales primul set a fost foarte strâns. Coco a folosit foarte bine condițiile de aici. Mă bucur că am putut să mă adaptez și eu și să câștig acest meci.

A fost un sfert de finală, uneori acestea sunt cele mai grele meciuri. Vom vedea ce se întâmplă mai târziu în turneu.

Coco e tânără, dar are experiență. A jucat foarte bine în multe momente, e înaltă, are alonjă mare, poate ajunge la multe mingi. Am încercat să joc fără presiune și mă bucur că sunt în semifinale.

Pentru următorul meci voi avea aceeași rutină, chiar dacă nu am o zi de pauză. Sunt multe turnee la care jucăm zi de zi. Sunt destul de proaspătă, nu am stat prea mult timp pe teren până acum.

Sunt bucuroasă că azi a fost un meci ceva mai strâns.

O să fiu pregătită, nu contează faptul că nu am o zi liberă. Știam de la începutul turneului că așa va fi, deci sunt obișnuită cu această situație", a spus Swiatek.

Semifinală de "foc". Swiatek vs. Beatriz Haddad

Poloneza s-a impus miercuri după o oră și jumătate de joc și o va întâlni în penultimul act cu brazilianca Beatriz Haddad Maia (14 WTA), care a eliminat-o în sferturi pe tunisianca Ons Jabeur (7 WTA).

Swiatek, care a triumfat și în 2020 la Roland Garros, mai are în palmares un turneu de Mare Şlem, fiind campioana de anul trecut de la US Open.

Cealaltă semifinală le opune pe Arina Sabalenka (Ucraina, 2 WTA) și Karolina Muchova (Cehia, 43 WTA).