Swiatek trece de Vondrousova și se califică în semifinale la Cincinnati

Swiatek trece de Vondrousova și se califică în semifinale la CincinnatiAFP
Iga Swiatek a depășit un prim set dificil înainte de a se impune cu 7-6(3), 6-1 în fața cehoaicei Marketa Vondrousova, cap de serie numărul 10, într-o confruntare între ultimele două câștigătoare de Grand Slam.

Iga Swiatek - Marketa Vondrousova 7-6(3), 6-1

Swiatek, numărul unu mondial, și-a ridicat nivelul de joc în momentele cheie și a salvat patru din cele șase mingi de break pentru a obține victoria în 91 de minute.

"Nu a fost ușor să mă adaptez la rotația ei, deoarece este stângace", a declarat Swiatek, campioana de la Roland Garros, în timpul interviului de pe teren.

"Ea chiar s-a folosit de asta și de experiența ei, cu siguranță, dar eu chiar am vrut să fiu hotărâtă și să lupt pentru fiecare minge, iar în cele din urmă asta a funcționat."

Swiatek Voundousova
Flashscore/WTA

Vondrousova s-a bucurat de un start ideal și a cedat doar trei puncte pe serviciu până în momentul în care a construit un avantaj de 5-3 și a servit pentru set de două ori. Dar a fost refuzată de ambele ori de Swiatek, înainte ca poloneza să se impună în tie-break.

Swiatek și-a schimbat jocul în setul al doilea, în care s-a înfruptat din serviciul Vondrousovei și a făcut break de trei ori, inclusiv în ultimul game, când a consfințit victoria cu un forehand.

"Am încercat să învăț din acel prim set, iar în setul al doilea am știut exact ce să fac și cred că de aceea a fost o performanță atât de bună", a spus Swiatek.

Swiatek, care ocupă primul loc în clasamentul mondial din aprilie 2022, o va înfrunta în continuare fie pe americanca Coco Gauff, cap de serie numărul șapte, fie pe italianca Jasmine Paolini, venită din calificări.

Cehoaica Karolina Muchova, care nu era cap de serie, a avut nevoie de doar 11 minute pe teren pentru a ajunge în semifinale, deoarece compatrioata Marie Bouzkova s-a retras din meciul lor cu o întindere la piciorul drept, în timp ce era condusă cu 3-0.

Muchova o așteaptă acum pe învingătoarea meciului din sferturi dintre tunisianca Ons Jabeur, a cincea favorită, și bielorusa Aryna Sabalenka, a doua favorită.