Verstappen câștigă a 11-a cursă consecutivă. Norris pe 2

Verstappen câștigă a 11-a cursă consecutivă
Verstappen câștigă a 11-a cursă consecutivăAFP
Max Verstappen a câștigat duminică Marele Premiu al Marii Britanii, iar Red Bull a rămas neînvinsă în sezonul de Formula 1 și a egalat recordul McLaren din 1988, de 11 victorii consecutive.

Lando Norris de la McLaren a terminat pe locul doi în fața celor 160.000 de spectatori de la Silverstone, iar Lewis Hamilton, compatriotul său britanic și septuplu campion mondial, a terminat al treilea pentru Mercedes.

"Unsprezece la rând. Este destul de nebunesc", a declarat Verstappen la radioul echipei, imediat după terminarea cursei.

Dublul campion mondial a reușit, de asemenea, cel mai rapid tur de circuit și s-a distanțat la 99 de puncte de cel mai apropiat rival și coechipier, Sergio Perez, care a terminat al șaselea după ce a plecat al 15-lea.

Australianul Oscar Piastri a fost al patrulea pentru McLaren, britanicul George Russell al cincilea pentru Mercedes și Fernando Alonso al șaptelea pentru Aston Martin.

Alex Albon a continuat recenta evoluție bună a echipei Williams, aflată în revenire, cu locul opt, în fața lui Charles Leclerc și Carlos Sainz de la Ferrari.

Verstappen a pornit din pole position, dar Norris, alături de el pe prima linie, a preluat conducerea la start.

Britanicul a rămas în frunte până în turul cinci, când Verstappen a trecut cu ajutorul DRS (reducere a rezistenței la înaintare) la finalul liniei Wellington Straight.

Totuși, Red Bull nu a dispărut în depărtare, Norris fiind încă la o secundă de Verstappen cinci tururi mai târziu, iar piloții McLaren au fost de acord să păstreze poziția în beneficiul echipei și pentru a gestiona pneurile.

"Am făcut tot ce am putut. Am dus lupta cu Max cât am putut de mult timp", a declarat Norris.

Safety car, desfășurată din turul 33 până la 38 după ce motorul pilotului Haas Kevin Magnussen a murit și a luat foc, a grupat plutonul, primii trei clasați având parte de un pitstop înainte de ultimele 14 tururi de cursă.

Nico Hulkenberg de la Haas și Perez au intrat în contact în turul 8 într-o luptă pentru locul 13, iar germanul a intrat apoi la boxe pentru o nouă aripă față.

Esteban Ocon de la Alpine a fost primul abandon, anunțat de echipa deținută de Renault că totul s-a terminat din cauza unei scurgeri hidraulice când a revenit la boxe în turul 10.

Coechipierul Pierre Gasly a abandonat și el într-o după-amiază sumbră pentru echipa deținută de Renault.

Organizatorii au declarat că 160.000 de fani au asistat la cursa de duminică, cu un record al Marelui Premiu al Marii Britanii de 480.000 de spectatori pe parcursul evenimentului.

De asemenea, aceștia au putut răsufla ușurați după ce un protest temut al militanților campaniei "Just Stop Oil", care au invadat pista anul trecut, nu s-a materializat.