Jucător salvat de VAR. A primit de 2 ori cartonaș galben pentru simulare

Arbitrul Tobias Stieler  îi arată cartonașul galben atacantului francez al echipei Leverkusen, Amine Adli
Arbitrul Tobias Stieler îi arată cartonașul galben atacantului francez al echipei Leverkusen, Amine Adli
AFP
Bayer Leverkusen a învins FC Bayern München cu două goluri din penalty. Leverkusen a beneficiat de intervenția VAR, care a corectat două presupuse penalty-uri, iar cartonașele galbene primite de Amine Adli au fost anulate.

FC Bayern a pierdut nu doar meciul, ci și primul loc în Bundesliga, în urma unei înfrângeri cu 2-1 pe terenul lui Bayer Leverkusen. Acest lucru face ca lupta pentru titlu să fie mai interesantă ca niciodată.

Borussia Dortmund are acum un punct avans față de campioana en-titre.

Înfrângerea a fost deosebit de interesantă: de două ori au fost acordate penalty-uri împotriva lui Bayern datorită intervenției VAR. Leverkusen a marcat de două ori din penalty și a câștigat meciul.

Adli, jucătorul care a fost avertizat de 2 ori pentru simulare, dar a fost salvat de VAR

Bayern Munchen a preluat conducerea în prima repriză printr-un gol al lui Kimmich, în minutul 22.

După pauză, Palacios a întors soarta partidei pentru echipa gazdă cu dubla sa din penalty (min. 56/73).

Arbitrul Tobias Stiehler a acordat ambele penalty-uri doar după probele video - și pe bună dreptate, după cum arată imaginile. Stieler decisese anterior să continue jocul și să îi acorde un cartonaș galben lui Amine Adli de la Leverkusen pentru simulare.

După ce Bayern Munchen a fost egalată, a mărit presiunea și a forțat victoria. Dar, Dayot Upamecano l-a lovit pe Adli în careu, iar jucătorul celor de la Leverkusen a primit din nou cartonaș galben, înainte ca arbitrul să-l anuleze din nou cu zâmbetul pe buze și să acorde un al doilea penalty - transformat din nou de Palacios.