Sanabria înscrie un gol de toată frumusețea în poarta lui Napoli. Remiză pe stadionul Maradona

Khvicha Kvaratskhelia și Antonio Sanabria, marcatorii serii
Khvicha Kvaratskhelia și Antonio Sanabria, marcatorii serii Profimedia/ IMAGO
Jucătorul lui Torino a găsit egalarea la 1-1 imediat după golul lui Napoli, cu o finalizare perfectă din punct de vedere stilistic.

Cu 4 goluri în ultimele 3 partide, Kvaratskhelia a punctat din nou în minutul 61, în urma unei combinații în banda stângă cu fundașul lateral Mario Rui.

Apoi, doar patru minute mai târziu, avea să vină golul extraordinar al lui Antonio Sanabria, proaspăt introdus pe terenul de joc. Un gol absolut nebun care i-a uimit chiar și pe fanii lui Napoli, reduși la tăcere pe stadionul Diego Armando Maradona.

În urma acestui rezultat, Napoli continuă să se apropie de locurile europene. Elevii lui Calzona sunt pe locul 7, cu 44 de puncte, la distanță de doar 2 lungimi de Atalanta, prima echipă care merge în Conference League în acest moment.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Totodată, pentru napoletani urmează un duel de foc peste 4 zile, când va avea loc partida decisivă cu Barcelona din optimile de finală UEFA Champions League. În tur, pe Maradona, cele două echipe au terminat la egalitate, 1-1.