Fără Xavi pe bancă și cu un penalty ratat, puștiul Yamal salvează onoarea Barcei cu un eurogol

Lamine Yamal a adus cele 3 puncte Barcelonei cu un eurogol marcat în minutul 73
Lamine Yamal a adus cele 3 puncte Barcelonei cu un eurogol marcat în minutul 73Profimedia
Barcelona a obținut la limită victoria pe teren propriu în fața celor de la Mallorca, scor 1-0, în runda cu numărul 28 din LaLiga.

Barcelona - Mallorca 1-0

Fără Xavi pe bancă, antrenorul principal fiind suspendat după ce a primit al cincilea cartonaș galben pe San Mamés, la meciul dintre Athletic Bilbao și Barcelona, catalanii au fost conduși de pe margine de secundul Oscar Hernandez, care a reușit cu ceva emoții să obțină un succes la limită cu Mallorca, ocupanta locului 15.

Victoria o ține în viață pe Barcelona în ceea ce privește lupta pentru titlu, formația blaugrana fiind pe locul 2, la distanță de 5 puncte de liderul Real, galacticii urmând să dispute pe Santiago Bernabeu etapa 28 în compania Celtei Vigo.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

În prima parte a partidei de pe Estadi Olímpic Lluís Companys, cel mai notabil moment s-a produs în minutul 24, când Ilkay Gundogan a bătut slab din penalty și a ratat șansa de a-și duce echipa în avantaj.

Actul secund l-a avut ca protagonist pe tânărul Lamine Yamal (16 ani). Puștiul a reușit un gol de senzație cu aproximativ un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar.

Peste numai 4 zile, Barcelona va primi pe Montjuïc vizita celor de la Napoli, în duelul decisiv care va stabili cine va merge mai departe în faza sferturilor de finală UEFA Champions League. În tur, cele două formații au încheiat la egalitate, scor 1-1.