Victorie la limită pentru Napoli în derby-ul cu Juventus. Victor Osimhen ratează un penalty

Napoli - Juventus 2-1
Napoli - Juventus 2-1Profimedia
În etapa cu numărul 27 din Serie A, Napoli a obținut o victorie la limită cu Juventus, scor 2-1.

Echipa antrenată de Calzona a reușit să deschidă scorul în minutul 42 al partidei, grație golului marcat de Kvaratskhelia. În actul secund, Chiesa a înscris și a adus egalarea, în minutul 81.

La scurt timp după reușita lui Chiesa, în minutul 87, Napoli a primit un penalty pe care Victor Osimhen l-a ratat, dar Raspadori a fost pe fază și a înscris după ce portarul celor de la Juventus a respins mingea în față.

În urma acestui rezultat pozitiv, Napoli ajunge la al șaselea meci pe teren propriu fără înfrângere și se urcă pe locul 7, cu 43 de puncte, în timp ce Juventus, locul doi, cu 57 de puncte, ratează șansa de a se depărta de AC Milan, echipă care se află pe locul trei, cu 56 de puncte.