Osimhen & Kvara show! Napoli se distrează și face set pe terenul lui Sassuolo

Napoli a învins cu 6-1 pe terenul lui Sassuolo
Napoli a învins cu 6-1 pe terenul lui SassuoloAFP
Napoli a învins categoric în deplasarea de la Sassuolo, scor 6-1, în cadrul etapei cu numărul 21 din Serie A.

Sassuolo - Napoli 1-6

A fost prima victorie a napoletanilor în era antrenorului Francesco Calzona, în contextul în care echipa nu mai câștigase în deplasare din data de 25 noiembrie 2023 (1-2 pe terenul Atalantei).

Sassuolo, fără Daniel Boloca în lot, mijlocașul român fiind suspendat pentru cumulul de cartonașe galbene, a deschis scorul în minutul 17 prin sârbul Uros Racic.

Asediul oaspeților la poarta lui Consigli avea să înceapă după 12 minute. Mai întâi, fundașul kosovar Amir Rrahmani a adus egalarea după un assist venit de la Zambo Anguissa.

În doar 10 minute, și-a intrat în rol Victor Osimhen, care a reușit dubla și a stabilit scorul pauzei, 3-1. Politano a fost pasator decisiv la ambele goluri ale atacantului nigerian.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Ofensiva napoletană a continuat și în actul secund. Imediat după pauză, a fost rândul magicianului Kvaratskhelia să strălucească. În 4 minute, a contribuit la hattrick-ul lui Osimhen și a înscris pentru 5-1, din pasa colegului său din atac.

Același Kvaratskhelia a făcut ”setul” și a închis tabela cu 15 minute înainte de fluierul final.

Sassuolo rămâne prima echipă din zona roșie - locul 18 - cu 20 de puncte după 26 de etape, în vreme ce Napoli este pe 9, cu 40 de puncte, la egalitate cu Lazio.