Victorie dramatică obținută de Tottenham în prelungiri. Drăgușin, doar rezervă

Johnson înscrie o victorie târzie
Johnson înscrie o victorie târzieAFP
Tottenham Hotspur a revenit din urmă pentru a obține o victorie dramatică cu 2-1 în fața lui Brighton&Hove Albion în Premier League (PL), grație golului marcat de Brennan Johnson în minutul 96, după ce meciul părea sortit primei remize în 13 meciuri directe între aceste cluburi.

Guglielmo Vicario s-a confruntat cu critici în urma prestației sale împotriva lui Everton, dar italianul a făcut o mare paradă în primele 50 de secunde pentru a-l împiedica pe Danny Welbeck, după ce atacantul l-a deposedat pe Micky van de Ven.

Primul sfert de oră a fost unul aprins, cu ciocniri între Pascal Groß și James Maddison. Creatorul-șef al Pescărușilor a fost cel care a dat prima lovitură, depășindu-l pe Maddison la marginea careului lui Spurs, înainte ca Welbeck să-l păcălească din nou pe Van de Ven pentru a obține un penalty pe care Groß l-a transformat cu încredere.

Spurs și Maddison au reacționat rapid în încercarea de a reveni în joc, numărul 10 al acestora lansând o minge strălucitoare pentru Richarlison, dar acesta a fost refuzat de intervenția lui Jason Steele.

Maddison a trimis apoi un șut care a trecut agonizant pe lângă poartă, dar Brighton a continuat să preseze, iar o minge greșită de Vicario a dus la o acțiune care a culminat cu o nouă intervenție a portarului italian în fața lui Kaoru Mitoma.

Evaluarea jucătorilor
Evaluarea jucătorilorFlashscore

Spurs a continuat să mențină presiunea și, după un șut blocat de Tariq Lamptey, Pape Matar Sarr a reușit în cele din urmă să egaleze.

Pescărușii au continuat să-și creeze ocazii, dar Ansu Fati a șutat agonizant pe lângă poartă, iar Van de Ven a deviat în afara țintei lovitura lui Facundo Buonanotte.

Cu toate acestea, au fost loviți în ultimele momente, când Heung-min Son l-a servit pe Brennan Johnson pentru o finalizare la bara a doua care a adus a cincea victorie consecutivă a Spurs în PL pe teren propriu. Brighton, între timp, nu a câștigat niciunul dintre ultimele șase meciuri de campionat în deplasare.

Flashscore Omul meciului: Jan Paul van Hecke (Brighton & Hove Albion)