Un fost fotbalist de la CFR face spectacol în Premier League. ”Este performanța carierei”

Brighton, galop de sănătate cu Wolves
Brighton, galop de sănătate cu WolvesProfimedia
Brighton a spulberat pe Wolves cu 6-0 într-un meci din runda 34 a Premier League.

Chiar dacă au jucat fără principalii trei marcatori Mac Allister, March și Mitoma, gazdele au făcut spectacol în partida de sâmbătă, marcând patru goluri în prima repriză.

Brighton este una dintre surprizele acestui sezon. Echipa a început campionatul cu Graham Potter, iar după numirea acestuia ca manager la Chelsea, banca tehnică a echipei a fost preluată de Roberto De Zerbi, fostul jucător al CFR-ului.

Brighton a ajuns în acest an până în semifinala Cupei Angliei, unde a pierdut doar la penalty-uri în fața lui Manchester United, iar în campionat ocupă locul 8, la un singur punct în spatele lui Liverpool, dar cu un meci mai puțin disputat.

"A fost cea mai bună performanță din cariera mea de antrenor. Jucăm un fotbal de un nivel foarte ridicat. Trebuie să ne obișnuim să jucăm 90 de minute împotriva fiecărei echipe fără să ne gândim prea mult la rezultat în timpul meciului. Dacă învingem cu 3-0, nu am schimbat nimic în capul nostru și trebuie să forțăm din nou și din nou. Acesta este cel mai important pas pentru noi. Când vorbesc despre mentalitate mă concentrez doar pe asta", a declarat De Zerbi pentru Sky Sports UK.

De Zerbi este unul dintre cei mai apreciați antrenori ai momentului, fiind aproape să ducă echipa din sudul Angliei în Cupele Europene. Fostul atacant a jucat pentru CFR între 2010 și 2012, cu care a reușit să câștige și un titlu de campion.

Brighton and Hove Albion este una dintre primele trei echipe din Europa la media de șuturi pe poartă pe meci (6,3) și în top 10 la goluri marcate (61) în acest sezon.