Tennis Tracker: Gabriela Ruse, încă o victorie spectaculoasă la Paris / Swiatek, de neoprit

Tennis Tracker
Tennis TrackerProfimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

19:15 - Iga Swiatek și-a continuat sezonul strălucit și palmaresul remarcabil pe zgură cu o victorie impresionantă, 6-4, 6-3, în fața lui Coco Gauff și s-a calificat în finala de la Roma. Americanca a evoluat la un nivel ridicat în primul set și a forțat-o pe Swiatek, dar poloneza de patru ori câștigătoare de Grand Slam a fost pur și simplu prea bună. Citește mai mult aici

18:30 - Anca Todoni s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Madrid, dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, după ce a trecut de japoneza Mai Hontama, cu 6-3, 3-6, 6-3.

Todoni (19 ani, 197 WTA), venită din calificări, a obținut victoria după două ore şi 20 de minute în fața unei adversare mai bine clasate (24 ani, 115 WTA).

În sferturi, Todoni va întâlni o altă japoneză, pe Moyuka Uchijima (22 ani, 110 WTA), a şaptea favorită.

În alt meci din optimi, Irina Bara (29 ani, 198 WTA) a fost învinsă de Victoriei Jimenez Kasintseva (18 ani, 310 WTA), din Andorra, cu 6-2, 6-1, după o oră şi 13 minute.

17:20 - Tommy Paul l-a învins pe Hubert Hurkacz cu 7-5, 3-6, 6-3 și s-a calificat în semifinalele turneului de la Roma. Hurkacz, numărul șapte mondial, era unul dintre cei mai mari capi de serie rămași în turneu, iar victoria lui Paul reprezintă o nouă surpriză în ceea ce a fost un Open al Italiei imprevizibil.

16:45 - În turul doi, Ruse (148 WTA), a trecut în două seturi de Kristina Mladenovic (220 WTA). Gabriela a cedat primul game al partidei, însă apoi a câștigat 12 game-uri consecutive pentru a-și asigura victoria și prezența în sferturile turneului WTA 125. Citește detalii aici.

06:20 - CHALLENGER FEMININ - SIMPLU, Paris (Franţa), zgură: Mladenovic vs. Gabriela Ruse (15:00). Restul meciurilor pot fi urmărite aici.

06:15 - WTA - SIMPLU, Roma (Italia), zgură: Swiatek vs. Gauff (16:00), Collins vs. Sabalenka (21:30)

06:00 - ATP - SIMPLU, Roma (Italia), zgură: Hurkacz vs. Paul (14:00), Tsitsipas vs. Jarry (20:00)