City continuă să defileze în Premier League / United pierde acasă. Villa și Tottenham întorc scorul în prelungiri

Haaland a marcat al 7 gol în 5 etape
Haaland a marcat al 7 gol în 5 etapeAFP
Manchester City își menține parcursul perfect din Premier League și după deplasarea grea de la West Ham, în timp ce Manchester United și Tottenham suferă înfrângeri pe propriul teren.

West Ham - Manchester City 1-3

City a dominat autoritar partida de la Londra, însă cu toate acestea gazdele au intrat în avantaj la cabine. Ward-Prowse a marcat pentru West Ham în minutul 36. Jucătorii lui Guardiola au avut însă parte de un start perfect de repriză secundă. După niciun minut, Doku a marcat primul gol în tricoul lui City, cu un șut la colțul lung.

Bernardo Silva a adus-o pe City în avantaj în minutul 76, iar Haaland a punctat și el după 10 minute.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

În cele cinci etape disputate, City a reușit cinci victorii și se pregătește de debutul în grupele Champions League.

Manchester United - Brighton 1-3

Nimic nu a funcționat pentru United. Jucătorii lui Ten Hag s-au văzut conduși din minutul 20, când Welbeck a marcat în poarta fostei echipe. Gross și Joao Pedro au dus scorul la un neverosimil 0-3.

United a reușit să puncteze în minutul 73, prin tânărul tunisian Mejbri.

Tottenham - Sheffield Utd 2-1

Tottenham a evitat în prelungiri prima înfrângere a sezonului. Richarlison a egalat în minutul 90+8, iar Kulusevski a adus victoria după trei minute (min. 90+11). Oaspeții au deschis scorul în minutul 74 prin Hamer și au fost la doar câteva minute să înregistreze primul succes al sezonului (E1, Î4).

În urma acestei victorii, Tottenham acumulează 13 puncte (V4, E1).

Aston Villa - Crystal Palace 3-1

Fulham - Luton 1-0

Tot sâmbătă, Liverpool s-a impus cu 2-1 după ce a fost condusă la pauză în deplasarea de la Wolves. Detalii aici.