Cine transmite Premier League în România

Când începe Premier League și cine transmite meciurile în România

Când începe Premier League și cine transmite meciurile în RomâniaProfimedia
Suntem tot mai aproape de startul celor mai importante campionate de fotbal din lume.

Englezii dau startul sezonului duminică, 6 august, odată cu desfășurarea FA Community Shield. Manchester City a câștigat Premier League și FA Cup, astfel că adversara din finală este ocupanta locului doi din campionat, Arsenal. Partida decisivă pentru primul trofeul al sezonului britanic are loc duminică, de la ora 18:00.

Premier League, cel mai popular campionat de fotbal la nivel internațional, urmează să debuteze vineri, 11 august. Campioana Manchester City va juca în deschiderea sezonului, în deplasare la nou promovata Burnley, de la ora 22:00.

Duminică vor debuta și granzii de la Liverpool și Chelsea, care se întâlnesc în meci direct pe Stamford Bridge. Tottenham va juca în deplasare la Brentford, în timp ce Newcastle va juca pe teren propriu cu Aston Villa.

Prima etapă se încheie luni, cu partida dintre Wolves și Manchester United, ora 22:00.

Program prima etapă Premier League
Program prima etapă Premier LeagueFlashscore

Partidele din Premier League vor putea fi urmărite în direct la principalele televiziuni de sport. Digi Sport și Orange Sport și Prima Sport. La fel ca și în sezonul precedent, în fiecare etapă vor fi transmise 6-7 partide.

Pe Flashscore vei putea asculta comentariul audio de la principalele dueluri, în timp ce în secțiunea de știri vei regăsi toate informațiile importante.

Echipe promovate în Premier League

Burnley, echipa antrenată de Vincent Kompany, a promovat direct după ce a dominat sezonul în Championship și a terminat pe primul loc cu 101 puncte. A doua echipă promovată direct este Sheffield Utd, care a terminat pe poziția secundă în Championship, cu 91 de puncte.

Luton a terminat pe poziția a treia în liga secundă din Anglia și a reușit să-și asigure prezența în Premier League în urma barajului de promovare.