Ansu Fati îl face uitat pe Ousmane Dembélé. Barcelona învinge Milan la Las Vegas

Jucătorii de la Barça se îmbrățișează după gol
Jucătorii de la Barça se îmbrățișează după golPATRICK T. FALLON / AFP
După ce a surclasat Real Madrid cu 3-0, Barça a obținut o nouă victorie într-un amical pe pământ american, 1-0 cu AC Milan. Catalanii vo juca ultimul meci săptămâna viitoare împotriva lui Tottenham Hotspur.

Fără Ousmane Dembélé absent din lot din cauza plecării iminente la Paris Saint-Germain și cu tânărul Fermín López în formație, Barcelona a abordat un nou meci amical cu dorința de a-i testa pe tinerii jucători. După ce a pierdut cu Arsenal și a învins Real Madrid, echipa lui Xavi Hernandez încerca să facă o nouă partidă bună, de data aceasta împotriva semifinalistei Ligii Campionilor, AC Milan.

Echipele de start
Echipele de startFlashscore

Raphinha a fost unul dintre cei mai buni de pe teren, iar după un sfert de oră, Jules Koundé a lovit stâlpul porții. Câteva minute mai târziu, Malick Thiaw a reținut șutul lui Ferran Torres.

Formația din Serie A a contracarat cu câteva acțiuni periculoase în care s-a făcut remarcată rezerva lui Ter Stegen, Iñaki Peña. Deși a fost un meci amical, americanul Alex Chilowicz a dat trei cartonașe galbene înainte de pauză (Marcos Alonso, 7'; Ruben Loftus-Cheek, 29'; Tijjani Reijnders, 44') Repriza s-a încheiat cu un șut puternic al lui  Rafael Leao .

Xavi a adus aer proaspăt după pauză

Xavi a făcut cinci schimbări imediat după pauză: Au intrat Robert Lewandowski, Alejandro Balde, Sergi Roberto, Frenkie de Jong și Ansu Fati.  Acesta din urmă nu a dezamăgit și a marcat singurul gol al partidei din pasa lui Balde.

Din nou fără Gavi din cauza unor probleme la spate, Barça și-a văzut amenințat avantajul după ce Tijjani Reijnders a ratat o ocazie imensă. Aproape imediat, tânărul Lamine Yamal și-a arătat calitatea incontestabilă și, la fel ca Fati, a fost aproape de gol.

În cele din urmă, campioana din La Liga a  reușit să obțină o nouă victorie în turneul american și are acum un bilanț pozitiv al pre-sezonului.