Presa spaniolă elogiază prestația lui Ianis Hagi: ”Singurul jucător al lui Alaves care era cu adevărat pe teren"

Ianis Hagi șutează dintre Witsel și Riquelme
Ianis Hagi șutează dintre Witsel și RiquelmeProfimedia
Atletico Madrid a trecut de Alaves la limită, cu 2-1, în etapa a 11-a din La Liga. Ianis Hagi a dat o pasă de gol.

Jocul lui Ianis Hagi, intrat pe teren în minutul 63, a fost analizat de publicațiile sportive din Spania, care l-au lăudat pe fotbalistul român.

Cei de la Marca au notat apariția revigorantă a mijlocașului: "Luis Garcia a apelat în a doua repriză la Ianis Hagi și românul a avut o șansă mare, șutul său trecând la un cetimetru de bara lui Oblak.

Dar Alaves nu a avut prea multe incursiuni în atac: nici măcar golul lui Guevara, din pasa decisivă a lui Hagi, n-a pus la îndoială victoria lui Atleti".  Jurnaliștii l-au notat pe internaționalul nostru cu două stele.

Și As l-a lăudat pe mijlocașul ofensiv român, despre care jurnaliștii au scris că a fost singurul care a contat ofensiv pentru oaspeți, în finalul partidei: "Pe final, Hagi a părut să fie singurul jucător al lui Luis García care era cu adevărat pe teren".

El Correo, publicație din Țara Bascilor a remarcat o schimbare radicală în jocul oaspeților, odată cu intrarea lui Ianis.

"A avut calitate cu mingea la picior, a fost aproape de gol și a dat un assist. Intrarea sa în a repriza a doua a adus un alt suflu atacului, mai ales în minutele de final. Românul a fost activ și a adus claritate în jocul cu mingea al echipei, claritate care lipsea", notează El Correo.

Atletico Madrid a obținut toate cele 3 puncte și a urcat pe locul 3 în clasament, la 3 puncte distanță de Real Madrid și Girona, dar echipa lui Simeone are un meci mai puțin disputat.

Alaves, pe de altă parte, a ajuns la 6 eșecuri în 11 meciuri și este pe locul 17, cu 3 puncte peste Celta Vigo, prima echipă aflată sub linia retrogradării.

"Rezultatul de azi este înșelător. Ar fi trebuit să pierdem cu un rezultat mai clar, la fel cum în alte jocuri am fi meritat să luăm puncte. Nu am jucat cum mi-aș fi dorit, dar nu e nevoie să facem o dramă din înfrângere, Atleti este o mare echipă", a spus Luis Garcia, tehnicianul lui Alaves.