Ianis Hagi, cea mai bună partidă a sa pentru Alaves. A intrat de pe bancă și a făcut diferența

Ianis Hagi
Ianis HagiProfimedia
Ianis Hagi a dinamizat jocul echipei sale în partida dintre Atletico Madrid și Alaves, încheiată cu victoria la limită a elevilor lui Simeone, 2-1, în etapa a 11-a din La Liga.

Românul a fost introdus pe teren în minutul 63 la scorul de 2-0 pentru Atletico Madrid.

Ianis Hagi nu prinsese niciun minut în remiza cu Villarreal de săptămână trecută, dar în meciul cu Atletico a demonstrat că Luis Garcia greșește că nu îl folosește mai des.

Atletico conducea prin reușitele lui Riquelme și Morata din prima repriză și partida se îndrepta către o victorie lejeră a echipei lui Simeone.

Hagi s-a făcut imediat remarcat după ce a intrat pe teren, iar în minutul 82, românul a fost foarte aproape de gol, după o reluare superbă, din voleu, dar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă.

În minutele de prelungire, Ianis a oferit primul assist pentru Alaves în La Liga.

Românul a primit o pasă bună pe partea dreaptă și a pasat perfect mingea la marginea careului, de unde Ander Guevara l-a învins pe Oblak cu un șut puternic.

Atletico Madrid a obținut toate cele 3 puncte și a urcat pe locul 3 în clasament, la 3 puncte distanță de Real Madrid și Girona, dar echipa lui Simeone are un meci mai puțin disputat.

Alaves, pe de altă parte, a ajuns la 6 eșecuri în 11 meciuri și este pe locul 17, cu 3 puncte peste Celta Vigo, prima echipă aflată sub linia retrogradării.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

În runda următoare, echipa lui Ianis Hagi joacă acasă cu ultima clasată, Almeria.