Thriller pe Wembley! Man United s-a calificat la loviturile de departajare după ce a condus cu 3-0

Bruno Fernandes a marcat golul trei pentru United
Bruno Fernandes a marcat golul trei pentru UnitedAFP
Manchester United s-a calificat cu mari emoții în finala Cupei Angliei. ”Diavolii roșii” au condus-o cu 3-0 pe Coventry, echipă de liga a doua, dar s-au văzut egalați și au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a se califica în ultimul act, unde vor da piept cu concitadina Manchester City în finala de pe Wembley programată pe 25 mai.

Coventry - Manhcester United 3-3, 2-4 după loviturile de departajare

United a avut 77% posesie și șapte șuturi expediate spre poarta adversă în primele 20 de minute ale meciului, dar Coventry a blocat patru dintre ele, iar celelalte trei au trecut pe lângă poartă.

A fost o dominație care și-a lăsat în cele din urmă amprenta pe tabelă, ”Diavolii roșii” reușind să deschidă scorul prin McTominay în minutul 23.

Faza a plecat chiar de la scoțian, care i-a pasat lui Garnacho, iar acesta l-a lansat pe Dalot, care a centrat perfect pentru McTominay pentru 1-0.

Avantajul s-a dublat în primul minut de prelungire al primei reprize, când mult hulitul Maguire a marcat cu o lovitură de cap după un corner al echipei sale.

Bruno Fernandes a făcut 3-0 în minutul 58 și părea că numele celei de-a doua finaliste a fost deja stabilit.

Dar cu Manchester United nimic nu e sigur până la ultimul fluier al arbitrului, iar duelul cu Coventry de pe Wembley nu a lăsat de dorit în privința dramatismului.

Simms a redus din handicap cu un șut din prima din interiorul careului, iar fanii în bleu ai echipei din Championship au început să spere.

O'Hare a declanșat nebunia în peluză după ce a reușit golul doi cu un șut care a fost deviat de Wan-Bissaka în plasa lui Onana (79) și au urmat zece minute de foc la poarta ”diavolilor”.

Purtați pe aripi de încurajările fanilor, Coventry a ratat o ocazie uriașă de a egala când un șut bombă expediat de la marginea careului a fost scos de sub bară de Onana.

Procentajul de posesie s-a schimbat radical în ultimele minute, Coventry controlând mingea și lansând atacuri furibunde spre poarta adversă, iar dramatismul a atins cote maxime când o centrare în fața porții lui United a întâlnit mâna lui Wan-Bissaka, iar centralul a dictat penalty.

Wright și-a asumat responsabilitatea și a marcat fără emoții, restabilind egalitatea pe tabelă și trimițând meciul în prelungiri.

Bruno Fernandes a șutat în bara transversală și mingea a căzut în fața porții și a revenit în teren în minutul patru al prelungirilor, dar a fost singura zvâcnire a ”diavolilor roșii” în primele 15 minute suplimentare.

A doua repriză de prelungiri a consemnat o mare ocazie a lui Maguire, care a șutat spre vinclu din careu, dar portarul lui Coventry a respins în corner.

Wright a fost la capătul unui contraatac al lui Coventry, dar șutul său din unghi a trecut puțin pe lângă poartă, in timp ce șutul lui Simms a întâlnit transversala cu patru minute înainte de final.

Un offside la milimetru le-a negat celor de la Coventry o victorie cu 4-3, după ce jucătorii din Championship au reușit să-l învingă din nou pe Onana și s-a ajuns la loviturile de departajare.

Casemiro a executat primul și a făcut-o slab, similar cu Bernardo Silva în sfertul de finală dintre City și Real Madrid, și portarul lui Coventry a respins.

Wright a transformat, la fel ca și Dalot. Thorpe și Eriksen au marcat și ei, dar execuția lui O'Hare a fost parată de Onana.

Bruno Fernandes a înscris fără emoții, iar căpitanul lui Coventry, Sheaf, a șutat ca la rugby, mult peste poartă.

Hojllund a marcat lovitura decisivă și a calificat-o pe United în finală, unde va da piept cu marea rivală Manchester City.