Tactica cu care Man Utd s-a calificat în semifinalele FA Cup. Ten Hag recompensat pentru inovație

Ten Hag discută cu Dalot
Ten Hag discută cu DalotProfimedia
Expertul în tactici al Tribalfootball.com, Connor Holden, analizează palpitantul triumf al lui Manchester United 4-3 în sferturile de finală ale Cupei FA împotriva lui Liverpool și îl declară un clasic al tuturor timpurilor - inclusiv pentru inovațiile tactice îndrăznețe pe parcursul a 120 de minute palpitante.

Într-un clasic al tuturor timpurilor din Cupa Angliei, am văzut șapte goluri, noi inovații tactice și un gol imens în mijlocul terenului lui Manchester United! Dar ce a ieșit în evidență în acest meci și cum a reușit Manchester United să o învingă pe Liverpool?

Iată cele două formații de start ale meciului, United începând în 4-2-3-1, iar Liverpool în 4-3-3.

Formațiile echipei
Formațiile echipeiFlashscore

Dalot inversat - câștigând mijlocul terenului

Manchester United a început cu Aaron Wan-Bissaka pe postul de fundaș stânga (pentru a se duela cu Mohamed Salah) și cu Diogo Dalot pe postul de fundaș dreapta, care a urcat la mijlocul terenului.

Dalot intră la mijlocul terenului
Dalot intră la mijlocul terenuluiTribal Football

Dalot urca de pe poziția lui în prima fază de construcție, permițându-i lui Scott McTominay să împingă mai sus și să pună presiune între linii cu fizicul și incursiunile sale verticale. De asemenea, acest lucru i-a permis apoi lui United să îi aibă pe McTominay, Bruno Fernandes, Kobbie Mainoo și Dalot într-un mijloc compact capabil să pună contra-presiune și să câștige bătălia de la mijlocul terenului încă de la început.

Imaginea de mai sus arată pozițiile lui Dalot și Mainoo, care i-au permis lui McTominay să urce mai sus și să atace careul (ceea ce a dus la primul lor gol).

În prima repriză, înainte de egalarea lui Liverpool, iată care sunt pozițiile medii ale lui Manchester United.

United a încercat să aglomereze mijlocul terenului
United a încercat să aglomereze mijlocul terenuluiTribal Football

Mijlocașii au fost apropiați unul de celălalt, făcând dificilă câștigarea bătăliei la mijlocul terenului de către Liverpool (fiind adesea o supraîncărcare 4v3 pentru United în această zonă) și oprind progresia centrală a lui Liverpool.

Sincronizarea presingului (în special al lui Mainoo în prima jumătate de oră) și modul în care United întindea capcane în zona centrală pentru a recâștiga mingea și a pleca pe contraatac au fost excelente în aceste prime 30 de minute.

Cu toate acestea, spre finalul reprizei, oboseala a început să își pună amprenta asupra mijlocului lui United, care a început să dea semne de încetinire.

Asta a însemnat că atunci când Mainoo a presat, restul linie de mijloc l-a urmat și, din cauza oboselii, Liverpool a putut evita presiunea și s-a trezit cu zone neobișnuit de libere pe care le-a putut exploata.

Au existat goluri imense în echipa lui United
Au existat goluri imense în echipa lui UnitedTribal Football

Îl puteți vedea chiar și pe Dalot, care este în afara poziției lui obișnuite, mult prea spate pentru a acoperi spațiul rămas gol odată ce Mainoo și McTominay au forțat pressingul.

Distanțele dintre jucători au devenit mai mari în repriza a doua
Distanțele dintre jucători au devenit mai mari în repriza a douaTribal Football

Acest lucru ne spune că distanțele dintre jucători au devenit mai mari în a doua repriză, rămânând mai puțin compacți.

Acest lucru i-a permis lui Liverpool să găsească goluri între linii și să o pedepsească pe United, marcând două goluri înainte de pauză și având mai multe ocazii de a închide meciul pe contraatac în a doua repriză.

Un alt lucru cheie de menționat în defensivă pentru United a fost rolul lui Wan-Bissaka împotriva lui Salah.

La începutul meciului, el a reușit să se țină după egiptean, fără a-i lăsa timp de manevre, ținându-l cu fața spre propria lui poartă și în cele mai puțin amenințătoare poziții.

Cu toate acestea, pe măsură ce meciul a continuat, Salah a început să se poziționeze mai lateral, făcându-l pe Wan-Bissaka să îl urmeze om la om (lăsând mai mult spațiu pentru sosirea unui mijlocaș) sau permițându-i să primească mingea cu fața spre poarta adversă.

Bruno Fernandes - Fundaș central?

Acum să atingem subiectul despre care vorbește toată lumea: și-a găsit Bruno Fernandes o nouă poziție?

Fernandes a încheiat meciul la CB
Fernandes a încheiat meciul la CBTribal Football

Pe scurt, răspunsul este nu, dar este un concept amuzant de analizat și de văzut cum a afectat jocul!

În timp ce United căuta un gol egalizator în a doua repriză, Ten Hag a făcut schimbarea: Bruno Fernandes coborând în adâncime ca practic fundaș central, iar Harry Maguire a jucat în față (în interiorul și în jurul careului).

Diavolii Roșii au căutat să ducă mingea la Maguire și McTominay, să se folosească de fizicul lor și să aibă cât mai mulți jucători în jurul lor pentru a câștiga a doua minge, iar de aici a venit și golul egalizator.

McTominay primește mingea la mijlocul terenului, o ține sus și o deviere norocoasă face ca mingea să ajungă la Antony, care o trimite lui Garnacho. De aici, Garnacho se află 1 contra 1, atacă în careu și mingea ajunge la Antony, care înscrie din întoarcere.

Ideea ca Bruno să fie mai în spate este ca el să aibă un procentaj mai mare de posesie, permițându-i să fie cel care pune mingile în zonele de atac pentru Maguire și McTominay. Acest lucru înseamnă că el influențează mai mult jocul (din adâncime, ca un fundaș), iar jucătorii mai fizici se află în interiorul și în jurul careului pentru a ataca mingea.

De asemenea, le-a permis jucătorilor cu picioare proaspete (Antony, Amad Diallo și chiar Maguire) să contra-preseze mai eficient și, de fapt, tocmai de la Amad Diallo, care a recuperat mingea, United a primit al treilea gol (în prelungiri).

Concluzie

A fost un clasic al Cupei FA din toate timpurile, care a avut de toate. Dramatism târziu, goluri din belșug, Bruno Fernandes ca fundaș central și chiar Antony ca fundaș stânga la un moment dat.

Meritul trebuie să fie acordat lui Erik ten Hag. În finalul meciului, el a ieșit la atac, a făcut schimbări în ofensivă (ceea ce l-a determinat pe Bruno să coboare mai adânc) și a căutat să inunde cu mingi careul advers, ceea ce a funcționat și au reușit egalarea.

Apoi, a continuat și a căutat să câștige meciul, ceea ce s-a dovedit a fi cel mai eficient mod de gândire.