Manchester United trece de Liverpool după prelungiri și completează tabloul din semifinalele FA Cup

Bucuria lui Diallo
Bucuria lui DialloProfimedia
Manchester United s-a calificat în semifinalele FA Cup după ce a învins-o pe Liverpool pe Old Trafford, scor 4-3.

Manchester United - Liverpool 4-3 d.p.

Echipa lui Ten Hag a avut un start bun de partidă și a deschis scorul în minutul 10. McTominay a urmărit mingea respinsă de Kelleher și a marcat din fața porții.

Cormoranii au reușit să întoarcă rezultatul chiar înainte de pauză. Mac Allister a egalat în minutul 44 cu un șut din interiorul careului, iar Salah a adus-o pe Liverpool în avantaj cu un șut din șase metri (min 45+2).

Antony a reușit să restabilească egalitatea în minutul 87, trimițând meciul în prelungiri. Jucătorii lui Klopp au marcat în minutul 105 prin Elliot, însă United a reușit să întoarcă soarta calificării în ultimele minute. Golurile lui Rashford (min 112) și Diallo (min 120+1) au adus calificarea în penultimul act FA Cup.

În semifinalele s-au mai calificat Chelsea cu o victorie în prelungiri în fața lui Leicester, Manchester City după ce a trecut de Newcastle și Coventry, care a produs surpriza și a eliminat-o pe Wolves