Ten Hag speră că victoria din cupă cu Liverpool va fi momentul revenirii pentru Manchester United

Amad își dă tricoul jos și îl ridică în aer după victoria dramatică din finalul meciuluiAFP
Erik ten Hag crede că victoria entuziasmantă a lui Manchester United cu 4-3 în sferturile de finală ale Cupei Angliei, în fața lui Liverpool, poate fi rampa de lansare pentru un final de sezon plin de succes pentru Diavolii Roșii.

Ultima șansă a lui United de a obține un trofeu în acest sezon a fost în pericol duminică pe Old Trafford, deoarece Manchester a fost condusă de două ori fiind nevoită să recupereze de fiecare dată pentru a pune capăt șanselor lui Liverpool de a obține Cupa Angliei în ultimul sezon al lui Jurgen Klopp la cormorani.

United este acum favorită pentru un loc în finala Cupei Angliei pentru al doilea sezon consecutiv, după ce a căzut la tragerea la sorți cu Coventry, echipă din Championship.

Ten Hag a fost supus unei presiuni tot mai mari, deoarece echipa sa se află pe locul șase în Premier League, la șase puncte în urma unui loc de cupă europeană și a ieșit atât din Liga Campionilor, cât și din Cupa Ligii.

Dar fostul tehnician al lui Ajax crede că echipa sa se află pe o traiectorie ascendentă, după ce a pierdut doar de două ori în 12 meciuri în 2024.

"Acesta ar putea fi acel moment, echipa are credința și energia de a face lucruri uimitoare", a spus Ten Hag. "Când învingi Liverpool, poți învinge orice adversar".

Armele tinere ale lui United au ieșit în evidență, Alejandro Garnacho și Kobbie Mainoo au strălucit înainte ca Diallo să iasă de pe bancă și să înscrie doar al doilea său gol pentru club.

"Primele 35 de minute arătăm din nou că viitorul acestei echipe este foarte luminos. Există un potențial uriaș. Trebuie să îl scoatem și să obținem consistență".

Clasamentul jucătorilor Manchester United - Liverpool
Clasamentul jucătorilor Manchester United - LiverpoolFlashscore

Înfrângerea a fost doar a cincea a lui Liverpool în toate competițiile din acest sezon, dintre care două au venit cu echipe mai slab cotate în faza grupelor din Europa League.

Klopp a recunoscut că echipa sa a arătat primele semne de oboseală după un program epuizant, dar nu a căzut fără luptă.

Două goluri în trei minute, spre finalul primei reprize, au întors rezultatul în favoarea vizitatorilor, Alexis Mac Allister l-a depășit pe Andre Onana, înainte ca Mohamed Salah să înscrie pentru a 13-a oară în 14 meciuri împotriva lui United.