Manchester City se califică în semifinalele FA Cup și stabilește un nou record

Bernardo Silva a marcat ambele goluri
Bernardo Silva a marcat ambele goluriProfimedia
Deținătoarea trofeului, Manchester City, s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei, grație celor două goluri marcate de Bernardo Silva, care i-au adus victoria cu 2-0 lui Newcastle.

Manchester City - Newcastle 2-0

City a făcut cinci schimbări față de echipa care a început partida din weekendul trecut, 1-1 în Premier League cu Liverpool, și totuși a reușit să se califice în semifinalele competiției.

Echipa antrenată de Guardiola s-a calificat pentru al șaselea sezon consecutiv în semifinalele competiției, un record.

City a preluat conducerea în minutul 13, când un șut al lui Silva a fost deviat de Dan Burn. Golul doi, din minutul 31, a avut un scenariu asemănător. Bernardo Silva a șutat, însă de data aceasta Sven Botman a deviat mingea care l-a învins pe Dubravka

"Echipa a jucat bine, am făcut exact ce a vrut antrenorul să facem și am marcat câteva goluri frumoase. Ne-am apărat bine, am atacat bine, așa că sunt foarte fericit", a declarat Doku pentru BBC.

"Am avut controlul, dar nu se știe niciodată, trebuie să fii mereu atent la contraatacuri... dar cred că fundașii s-au descurcat foarte bine și ne-am întors pentru a-i ajuta și noi", a adăugat el.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

City se alătură lui Coventry City, care a reușit o victorie surprinzătoare cu 3-2 în fața lui Wolverhampton Wanderers. Duminică se dispută celelalte două sferturile de finală Chelsea contra Leicester City și Manchester United contra Liverpool.