Klopp: Salah, "de clasă mondială", pregătit să facă ravagii la Man Utd în Cupa Angliei

Mohamed Salah a marcat de 12 ori în 13 meciuri pentru Liverpool împotriva lui Manchester UnitedProfimedia
Jurgen Klopp crede că Mohamed Salah este pregătit să facă mai multe pagube la Manchester United în sferturile de finală ale Cupei Angliei de duminică, în timp ce egipteanul își revine după o lungă accidentare la tendon.

Salah a marcat în primul său meci ca titular la nivel de club de la 1 ianuarie, iar Liverpool a învins-o pe Sparta Praga cu 6-1 și a ajuns în sferturile de finală ale Europa League.

Cu acest gol, Salah a devenit primul jucător de la Liverpool care înscrie 20 sau mai multe goluri în șapte sezoane consecutive.

Jucătorul în vârstă de 31 de ani a înscris mai multe goluri împotriva lui United decât a oricărui alt club, marcând de 12 ori în 13 întâlniri, iar revenirea sa este un impuls uriaș pentru Liverpool în căutarea unei potențiale cvadruplete.

În ultimul sezon al lui Klopp la conducere, Liverpool a ridicat deja Cupa Ligii și este, de asemenea, la egalitate de puncte cu Arsenal în fruntea Premier League.

Antrenorul german speră ca talismanul său să se dovedească decisiv în ultimele luni ale sezonului.

"Mo este calitate pură și întrebați-l ce îi place cel mai mult la Manchester United", a declarat Klopp la conferința de presă de vineri, înainte de meci.

"Doar un tip excepțional, un jucător de clasă mondială și modul în care ne-am descurcat fără el este incredibil. Dar este mai bine să îl avem în preajmă și pe teren decât doar în vestiar.

Am putut să-l pregătim cu minute și este gata pentru duminică".

În schimb, United îndură un al doilea sezon sub conducerea lui Erik ten Hag, FA Cup reprezentând ultima lor șansă la un trofeu.

United este singura echipă care a împiedicat Liverpool să înscrie în acest sezon, într-o remiză 0-0, atunci când echipele s-au întâlnit pe Anfield în decembrie.

Și, în ciuda faptului că Liverpool s-a bucurat de un succes mult mai mare decât rivalii lor istorici în timpul mandatului lui Klopp, acesta a câștigat doar în două din cele nouă vizite pe Old Trafford.

"Întotdeauna este un loc greu de vizitat pentru noi", a spus Klopp. "Înseamnă totul pentru ambele grupuri de fani, știm asta. Încercăm să arătăm asta și pe teren cu ritmul de lucru, dar nu se știe niciodată, nu există garanții".

Criza de accidentări a lui Liverpool începe încet să se diminueze, Ibrahima Konate și Ryan Gravenberch fiind în cărți pentru a se întoarce duminică.

Dar Alisson Becker, Trent Alexander-Arnold, Curtis Jones și Diogo Jota rămân pe tușă cel puțin până cel puțin după următoarea pauză internațională.