Chelsea s-a calificat în semifinalele FA Cup cu două goluri marcate în prelungiri

Golul înscris de Chukwuemeka
Golul înscris de ChukwuemekaProfimedia
Chelsea a câștigat cu 4-2 meciul cu Leicester din sferturile de finală ale FA Cup.

Chelsea - Leicester 4-2

La capătul primelor 45 de minute, Chelsea părea ca și calificată în semifinale. Londonezii aveau un avantaj de două goluri, după reușitele lui Cucurella și Palmer

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Liderul din Championship a restabilit egalitate în repriza secundă. Disasi a marcat în propria poartă în minutul 52, iar după 9 minute Mavididi l-a învins din nou pe Sanchez.

În minutul 73, Callum Doyle a văzut direct cartonașul roșu și a lăsat-o pe Leicester în inferioritate numerică. Partida părea că se îndreaptă spre prelungiri, însă în minutele adiționale Chelsea a reușit să-și adjudece calificarea. Chukwuemeka (90+2) și Madueke (90+8) au marcat pentru echipa lui Pochettino.

Sâmbătă s-au calificat în semifinale Manchester City și Coventry.