Semifinale Europa League: Leverkusen se răzbună pe AS Roma / Marseille și Atalanta, la egalitate

Semifinale Europa League: AS Roma - Leverkusen / Marseille - Atalanta
Semifinale Europa League: AS Roma - Leverkusen / Marseille - AtalantaProfimedia
Returul semifinalelor Europa League este programat săptămâna viitoare (9 mai). Finala se va desfășura pe 22 mai, la Dublin.

AS Roma - Bayer Leverkusen 0-2

Bayer Leverkusen a reușit o victorie importantă în deplasarea de la AS Roma. Echipa lui Xabi Alonso a reușit un prim pas pentru a răzbuna eliminarea din semifinalele Europa League din sezonul precedent, când AS Roma a avansat în finală după 1-0 în Italia și un egal fără goluri în Germania.

Romanii au avut prima mare ocazie de a marca în minutul 21. Lovitura de cap a lui Lukaku, din circa șapte metri, a lovit bara transversală.

Cea mai mare ocazie au avut-o însă noii campioni ai Germaniei, după doar două minute. Frimpong a pătruns pe partea dreaptă și, față în față cu portarul, a trimis mingea în plasa laterală.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

În minutul 28, Grimaldo a recuperat o pasă greșită a lui Karsdorp și i-a pasat perfect lui Florian Wirtz, care a înscris cu calm din centrul careului.

Jucătorii lui Xabi Alonso au avut două ocazii bune de a-și majora avantajul, însă nu au reușit să trimită mingea în plasă. În minutul 73, Robert Andrich trimite un șut imparabil de la circa 25 de metri și majorează avantajul lui Leverkusen.

Marseille - Atalanta 1-1

Statistici

Atalanta a reușit să deschidă scorul în Franța după doar 11 minute. Koopmeiners l-a găsit perfect pe Scamacca, care, rămas față în față cu portarul Pau Lopez, a înscris cu un șut la colțul lung.

Doar nouă minute au fost în avantaj italienii. Chancel Mbemba a reușit să restabilească egalitatea cu un șut din afara careului, care a lovit bara laterală înainte să intre în plasă.

Echilibrul s-a menținut până la final, deși ambele formații au mai avut ocazii bune de a marca.