Liverpool pierde la scor de neprezentare pe teren propriu / Victorii pentru Benfica și Roma

Scamacca a reușit o dublă pe Anfield împotriva lui Liverpool
Scamacca a reușit o dublă pe Anfield împotriva lui LiverpoolProfimedia/ IMAGO
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară (11 aprilie) în prima manșă din cadrul sferturilor de finală Europa League.

Liverpool - Atalanta 0-3

Italienii lui Gasperini au repetat performanța remarcabilă din 2020, când bergamascii învingeau atunci cu 2-0 Liverpool pe Anfield în grupele UEFA Champions League.

Ambii antrenori au rămas și în prezent la cârma celor două echipe, Klopp urmând să o părăsească pe Liverpool la finalul acestui sezon.

Antrenorul neamț care dorește să căștige neapărat încă un trofeu înainte de a se despărți de cormorani s-ar putea lega de istoricul meciurilor directe din trecut, în același sezon din UCL Liverpool reușind să se impună în retur cu 5-0 în Italia.

Revenind în prezent, gazdele și-au creat multe ocazii de a înscrie pe Anfield, culminând cu o super execuție din unghi a lui Elliott, mingea refuzând însă să intre în poartă și lovind de două ori bara.

Uruguayanul Darwin Nunez a irosit și el câteva șanse bune de a modifica tabela, însă nu a fost suficient de inspirat în fața lui Musso.

Primul șoc de pe Anfield avea să vină în minutul 38, când Scamacca l-a învins cu ceva noroc pe Musso dintr-o centrare venită de la Zappacosta.

În partea secundă, scenariul s-a repetat. În ciuda faptului că au dominat la capitolul posesie și ocazii, cormoranii au primit încă o lovitură după o oră de joc, ”vinovat” fiind același Scamacca, sezonul trecut petrecut la West Ham dovedindu-se a fi productiv pentru atacantul italian.

Pentru un plus de vitalitate, Klopp i-a introdus în teren pe Luis Diaz, Salah, Szoboszlai și Diogo Jota, cel din urmă revenind din nou în lotul cormoranilor după o accidentare. Salah a trimis balonul în plasa porții, însă reușita a fost anulată pentru offside.

Lovitura de grație avea să fie dată tot de bergamasci, spre disperarea fanilor englezi. Croatul Pasalic a profitat de o respingere în față a lui Kelleher și a stabilit scorul final, într-o seară de coșmar pentru Klopp și elevii săi. De cealaltă parte, pentru Atalanta va fi o experiență de neuitat, bergamascii fiind totodată foarte aproape de a ajunge pentru prima dată în istorie să ajungă în semifinalele unei competiții europene.

Liverpool înregistrează astfel prima înfrângere pe teren propriu din acest sezon.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

AC Milan - AS Roma 0-1

Daniele De Rossi continuă să facă furori pe banca tehnică a Romei. În duelul 100% italian din sferturi, Giallorossi pornesc cu prima șansă de a ajunge în semifinalele Europa League.

Fundașul Gianluca Mancini a înscris unicul gol al partidei în minutul 17, în urma unei lovituri de colț executată de Dybala.

Stats

Benfica - Marseille 2-1

Trei goluri s-au marcat și pe Estádio da Luz din Lisabona, acolo unde portughezii lui Roger Schmidt au învins-o la limită pe OM.

Câte un gol pe repriză au marcat gazdele: Rafa Silva (min 16) și veteranul Di Maria (52) fiind cei care au securizat victoria, în vreme ce Aubameyang (67) a redus din diferență pentru francezi, returul de pe Stade Vélodrome anunțându-se a fi unul de-a dreptul incendiar.

Stats

Bayer Leverkusen - West Ham 2-0

În cealaltă partidă a serii, Bayer Leverkusen s-a impus pe teren propriu în fața lui West Ham, 2-0, ambele reușite venind după minutul 80. Hofmann și Boniface au fost marcatori pentru echipa lui Alonso, tehnicianul spaniol continuând sezonul de vis pe banca tehnică a nemților.