Roma trece de Milan / Liverpool câștigă, dar este eliminată / Calificare pentru invincibila Bayer

Rezultatele serii în Europa League
Rezultatele serii în Europa LeagueAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară (18 aprilie) în sferturile de finală Europa League.

AS Roma - Bayer Leverkusen și Atalanta - Marseille sunt partidele din semifinalele Europa League.

AS Roma - AC Milan 2-1 (tur: 3-0)

Romanii lui Danielle De Rossi au început cum nu se poate mai bine returul de pe Olimpico, în minutul 22 gazdele având deja 2-0 și 5-0 la general, grație golurilor semnate de Mancini și Dybala.

După o jumătate de oră de joc, Celik a fost eliminat și i-a lăsat pe Giallorossi în 10 oameni, cei de la AC Milan sperând că vor putea întoarce deficitul.

Deși s-au aruncat în atac, elevii lui Pioli au reușit să înscrie primul gol din această dublă abia în minutul 85. Gabbia a înscris din centrarea lui Rafa Leao.

Milan părăsește astfel competiția, în vreme ce Roma se pregătește pentru un duel de foc în semifinale cu Bayer Leverkusen.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

West Ham - Bayer Leverkusen 1-1 (tur: 0-2)

Londonezii au sperat că vor pune capăt seriei fulminante de 44 de meciuri fără înfrângere a celor de la Leverkusen. Așa cum a declarat antrenorul Moyes înainte de acest duel, West Ham va da totul până în ultimul minut pentru a întoarce deficitul de două goluri din meciul tur.

Englezii au început bine partida de pe London Stadium, fiind la pauză la conducere după golul lui Antonio din minutul 13, care a înscris din pasa golgheterului Bowen, revenit în lotul ciocănarilor.

Așa cum a demonstrat în multe rânduri că este expertă în reveniri, în special pe minutele de final, olandezul Frimpong a avut grijă să mențină recordul trupei lui Xabi Alonso, deja campioană în Bundesliga germană.

Stats

Atalanta - Liverpool 0-1 (tur: 3-0)

La ultimul său sezon pe banca lui Liverpool, Klopp nu reușește să cucerească un ultim trofeu alături de cormorani. Tehnicianul neamț s-a bazat că istoria va fi de partea sa, în 2020 englezii câștigând în grupele Champions League pe terenul Atalantei cu scorul de 5-0.

Partida de la Bergamo a fost privită cu mult optimisim de fanii englezi, după ce Salah a punctat din penalty încă din minutul 7 al întâlnirii.

Italienii s-au închis însă bine și au păstrat acest rezultat, ceea ce le permite accesul în semifinala Europa League.

Stats

Marseille - Benfica 1-0 (3-2 după lovituri de departajare; scor tur: 1-2)

Victoria la limită obținută de francezi pe Velodrome pe parcursul celor 90 de minute regulamentare a trimis partida în prelungiri. Introdus în partea secundă, Faris Moumbagna s-a dovedit a fi o alegere bună pentru antrenorul Gasset, atacantul camerunez reușind să înscrie în minutul 79.

S-a ajuns până la lovituri de departajare pentru a afla ultima semifinalistă a competiției. Primul penalty al portughezilor a fost ratat, veteranul Di Maria nimerind doar bara porții lui Lopez.

Benfica a rămas acasă după ce Antonio Silva nu l-a putut învinge nici el pe portarul francezilor.