Lovituri de departajare la Roma / Galatasaray și Sahtior, eliminate. Vezi echipele calificate în optimile Europa League

Sparta Praga a eliminat-o pe Galatasaray
Sparta Praga a eliminat-o pe GalatasarayProfimedia
S-au stabilit echipele calificate în optimile Europa League. Tragerea la sorți va avea loc vineri, de la ora 13:00.

AS Roma - Feyenoord 1-1, d.pen. 4-2 (în tur 1-1)

După un început de partidă furtunos, în care ambele echipe au înscris în primele 15 minute, cele două echipe au reușit să se anihileze reciprox.

Olandezii au deschis scorul în minutul 5, prin reușit lui Gimenez, iar italienii au egalat după zece minute prin Pellegrini.

Niciuna dintre cele două formații nu a reușit să mai înscrie până la finalul meciului, astfel că s-a trecut la cele două reprize de prelungiri. Scorul a rămas egal și la capătul acestora, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

Pentru AS Roma au executat Paredes, Lukaku (ratare), Cristante, Aouar și Zalewski.

La Feyenoord au executat: Ayase Ueda, Hancko (ratare), Jahanbakhsh (ratare), Hartman.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Sparta Praga - Galatasaray 4-1 (în tur 2-3)

După ce în manșa tur a obținut victoria în minutul 90+1, Galata a suferit din nou în duelul cu Sparta Praga. Cehii au deschis scorul încă din minutul 8, prin Preciado, însă turcii au restabilit egalitatea după încă 8 minute.

Echilibrul s-a rupt în minutul 70, când fundașul Kaan Ayhan a văzut direct cartonașul roșu. Cu un jucător în plus, Sparta Praga a forțat victoria și a reușit să înscrie de două ori în șase minute (min 74 și 80), prin Tuci și Haraslin.

Kuchta a închis tabela în minutul 90+6.

Statistici

Marseille - Sahtior Donetsk 3-1 (în tur 2-2)

Francezii s-au văzut conduși încă din minutul 12, după ce Sudakov a înscris din penalty. Golgheterul Aubameyang a ieșit însă la rampă în minutul 23 și a restabilit egalitatea.

Marseille a reușit să se desprindă pe tabela de marcaj de-abia în repriza secundă. Sarr și Kondogbia (min. 74 și 81) au înscris pentru calificarea în optimi.

Statistici

Sporting - Young Boys 1-1 (în tur 3-1)

Cu un avantaj de două goluri la începutul manșei retur și cu un gol marcat încă din minutul 13, portughezii nu au mai forțat. Așa se face că autorul golului, Gyokeres, a ratat un penalty în repriza secundă (min. 57). Tot din penalty aveau să egaleze elvețienii, Ganvoula înscriind în minutul 84.

Statistici

Echipe calificate în optimile Europa League

Tragerea la sorți pentru stabilirea duelurilor din optimile Europa League are loc vineri, de la ora 13:00. Prima mansă va avea loc pe 7 martie, iar returul după o săptămână, pe 14 martie.

Din play-off s-au calificat AC Milan, Benfica, Freiburg, Qarabag, Sporting, Marseille, Sparta Praga și Ajax.

Câștigătoarele play-off-ului se alătură celor opt echipe care au câștigat grupele Europa League: West Ham, Brighton, Rangers, Atalanta, Liverpool, Villarreal, Bayer Leverkusen, Slavia Praga.