Remize spectaculoase în play-off-ul pentru optimile Europa League / Galata învinge în prelungiri

Galatasaray a învins-o în prelungiri pe Sparta Praga
Galatasaray a învins-o în prelungiri pe Sparta PragaAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară în play-off-ul pentru un loc în optimile Europa League.

Reamintim faptul că aceste dueluri se desfășoară în format tur-retur și aliniază la start o echipă care a încheiat pe locul 3 în grupele UEFA Champions League, și o formație care a terminat pe locul 2 în grupa sa din Europa League. Echipa câștigătoare din aceste două manșe va disputa ulterior duelul din optimile Europa League.

Feyenoord - AS Roma 1-1

Nu a fost deloc un duel ușor pentru Daniele De Rossi, antrenorul lui AS Roma, într-o atmosferă electrizantă pe arena De Kuip din Rotterdam.

Olandezii, veniți din Champions League, au condus la pauză cu 1-0, reușita fiind semnată chiar în prelungirile primei părți de către Paixao.

Contestat pentru evoluțiile din ultima perioadă, Lukaku a adus egalarea în minutul 67.

Partida a fost arbitrată de centralul român Radu Petrescu.

Galatasaray - Sparta Praga 3-2

Nu a fost deloc un meci ușor pentru turcii veniți din Champions League. După ce au condus la pauză cu 1-0 după reușita lui Demirbay, Galatasaray s-a văzut egalată imediat după pauză, când Preciado l-a învins pe Muslera.

Cu 30 de minute înainte de fluierul final a avut loc un întreg șir de evenimente pe arena Rams Park din Istanbul. Mai întâi, gazdele au revenit în avantaj după autogolul lui Krejci, pentru ca mai apoi să rămână în 10 oameni după eliminarea lui Nelsson.

La distanță de numai 5 minute, Kuchta a adus din nou egalarea pentru cehi, din pasa aceluiași Preciado. Oaspeții au restabilit egalitatea și în ceea ce privește numărul jucătorilor de pe teren, întrucât Rynes a văzut al doilea galben și a părăsit terenul în minutul 80.

Părea că duelul se va încheia cu rezultat de egalitate, însă Icardi s-a opus vehement și a înscris golul victoriei în prelungirile partidei, Galata pornind cu o primă șansă în vederea calificării în faza optimilor.

Șahtior Donețk - Marseille 2-2

Spectacolul de pe arena Volksparkstadion din Hamburg a fost rezervată pentru repriza secundă, după ce în prima parte tabela arăta o remiză albă.

După pauză, Marseille a condus de două ori prin reușitele lui Aubameyang (min 64) și Ndiaye (min 90), însă de fiecare dată ucrainenii au revenit, Matviienko (min 68) și Eguinaldo (min 90+3) salvând rezultatul de egalitate.

Șahtior Donețk este echipa venită din Champions League.

Young Boys - Sporting 1-3

Forma de vis a portughezilor de la Sporting continuă și în meciurile europene. Golurile au venit în ultimul sfert de oră din prima repriză: Edwards a provocat un autogol înscris de Amenda în minutul 31, în vreme ce golgheterul Gyokeres a punctat din penalty în minutul 41.

La distanță de numai 60 de secunde, Ugrinic a redus din diferență. În partea secundă s-a înscris un singur gol, acela fiind semnat de Inacio, care a punctat la scurt timp după reluarea jocului (min 48).

Elvețienii au terminat partida în 10 oameni, după ce Camara a văzut al doilea galben și a părăsit terenul în minutul 89.

Young Boys este echipa venită din Champions League.

Meciurile retur vor avea loc peste o săptămână.