Recital de ocazii pe San Siro / Qarabag defilează în Portugalia / Benfica învinge pe final

Loftus-Cheek a reușit o dublă pentru AC Milan
Loftus-Cheek a reușit o dublă pentru AC MilanAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară în play-off-ul pentru un loc în optimile Europa League.

Reamintim faptul că aceste dueluri se desfășoară în format tur-retur și aliniază la start o echipă care a încheiat pe locul 3 în grupele UEFA Champions League, și o formație care a terminat pe locul 2 în grupa sa din Europa League. Echipa câștigătoare din aceste două manșe va disputa ulterior duelul din optimile Europa League.

AC Milan - Rennes 3-0

Recital marca Loftus-Cheek pe San Siro din Milano, acolo unde mijlocașul englez din lotul lui Pioli a reușit o dublă în minutele 32 și 48.

Rafa Leao a pus umărul la avantajul gazdelor după ce a marcat cu un șut frumos din afara careului în minutul 53.

În finalul partidei, ambele formații au ratat ocazia de a marca. Gouiri, arma secretă a oaspeților, care și-a făcut apariția în actul secund, a fost cel mai periculos jucător de la Rennes, în vreme ce Pulisic și Okafor au irosit și ei șansa de a majora avantajul lui Milan.

Benfica - Toulouse 2-1

Toulouse demonstrează că poate pune probleme în continuare echipelor care sunt considerate favorite pe hârtie înainte de fluierul de start.

Deși manșa tur s-a jucat pe Estádio da Luz, portughezii de la Benfica nu au avut deloc o misiune ușoară în fața francezilor.

Golurile au venit în repriza a doua. Veteranul Di Maria și-a dus echipa în avantaj după ce a transformat din penalty (min 68), pentru ca 7 minute mai târziu Toulouse să revină în joc prin Desler, care a restabilit egalitatea într-o partidă ce părea că se va încheia cu scorul de 1-1.

Nu a fost așa, însă. Chiar la ultima fază a jocului, Benfica a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, în vreme ce Mawissa Elebi a fost eliminat pentru al doilea galben.

Di Maria a adus victoria portughezilor cu un gol marcat de la punctul cu var în minutul 90+8.

Braga - Qarabag 2-4

Fără îndoială, nu a fost deloc seara echipelor din Portugalia. Dacă Benfica a fost ținută în șah pe teren propriu de francezii de la Toulouse, Braga s-a aflat într-o situație mult mai delicată.

Deși la pauză tabela arată scorul de 1-1, oaspeții fiind pentru prima dată în avantaj după penalty-ul transformat de Jankovic în minutul 21, Braga a reușit să egaleze înainte de pauză prin Banza (min 44).

Actul secund a reprezentat un adevărat coșmar pentru gazde, după ce azerii s-au desprins la 3 goluri diferență după reușitele semnate de Zoubir, care a făcut dubla (min 54 și min 69), și Benzia (min 65).

În prelungiri, veteranul Joao Moutinho a redus din diferență după ce a transformat din penalty.

În cealaltă partidă de play-off, Lens și Freiburg au încheiat cu o remiză albă.

Meciurile retur vor avea loc peste o săptămână.