Live Blog Cupa României: U Cluj și CFR Cluj și-au împărțit punctele în derby / Farul, eliminată

Cupa României
Cupa RomânieiAFP
Flashscore îți prezintă rezultatele din cadrul etapei a doua a grupelor Cupei României la fotbal, sezonul 2023/24.

U Cluj - CFR Cluj 1-1

Gazdele au fost deschis scorul prin autogolul lui Kresic din minutul 41, iar CFR a restabilit egalitatea prin Birligea (min. 66). În urma acestui rezultat, cele două formații se clasează pe primele două locuri în grupă, fiecare cu patru puncte, la egalitate și cu Rapid.

În ultima etapă, U Cluj va juca la Botoșani, CSM Alexandria va întâlni pe teren propriu CSA Steaua, în timp ce derby-ul se rundei se va juca în Giulești, între Rapid și CFR Cluj.

Clasament
ClasamentFlashscore

Gloria Buzău - Farul Constanța 1-0

Constănțenii nu mai au șanse de a trece de grupele Cupei României, având 0 puncte după primele 2 etape. Divizionara secundă Gloria Buzău a punctat prin Dumitrache, în urma unei acțiuni frumoase pe cont propriu.

Buzoienii au oferit însă și ratarea acestui sezon. Din mai puțin de 2 metri, Diogo Izata nu a reușit să introducă balonul în poartă.

Alexandria - FC Botoșani 2-1

16:00 - Alexandria învinge FC Botoșani, scor 2-1, în Cupa României. Botoșănenii au deschis scorul în minutul 21 din penalty, reușind să intre cu avantaj la pauză. În repriza a doua, jucătorii de la Alexandria au reușit să întoarcă partida și să câștige în prelungirile reprizei, cu un gol marcat în minutul 90+3, după ce, în minutul 49, Gidea a marcat pentru 1-1.

07:00 - Continuă Cupa României. Joi, 2 noiembrie 2023, de la 14:00, Alexandria întâlnește FC Botoșani,  Gloria Buzău joacă împotriva Farului Constanța (17:30), iar seara se încheie cu derby-ul Transilvaniei - "U" Cluj vs. CFR Cluj, de la 20:30.

CSA Steaua - Rapid București 0-0

Duelul din Ghencea dintre CSA Steaua și Rapid București s-a încheiat cu o remiză albă, rezultat în urma căruia trupa lui Daniel Oprița înregistrează primul punct în Cupa României. Citește detalii aici.

Echipele de startFlashscore

UTA - Univ. Craiova 0-1

Universitatea Craiova câștigă prima partidă din grupele Cupei României și acumulează patru puncte, la fel ca și liderul FC Voluntari. În ultima partidă, Universitatea Craiova va întâlni campioana Farul Constanța, în timp ce UTA (3 puncte) va juca împotriva lui FC Voluntari.

CS Tunari - FC Voluntari 1-1

După ce în prima etapă a cupei a remizat cu Universitatea Craiova, CS Tunari a obținut un egal și cu FC Voluntari. Patricio Matricardi (min. 64) a deschis scorul pentru FC Voluntari, după un corner executat de Vadim Rață. Gazdele au egalat prin Luca Mitrică (min. 84), cu un şut din marginea careului. Citește detalii aici.

Progresul Pecica - Hermannstadt 0-6

Sibienii i-au zdrobit pe cei de la Pecica și se mențin cu șanse reale pentru calificarea din grupe. Hermannstadt are patru puncte, în timp ce pe primele două locuri se află Petrolul și Corvinul Hunedoara, ambele cu șase puncte.

CSM Zalău - FCU Craiova 1948 0-1

Oltenii au marcat golul victoriei în minutul 23, prin Andrea Padula. FCU Craiova 1948 acumulează 4 puncte, la fel ca și primele două clasate din grupa C, FCSB și Oțelul Galați. Tot în această grupă mai urmează să se dispute și partida dintre FC Bihor - Dinamo, vineri, de la ora 20:30.

Miercuri au loc cinci partide, capul de afiș fiind meciul dintre CSA Steaua și Rapid

Marți au avut loc primele partide din etapa a doua a grupelor Cupei României.

Corvinul Hunedoara - Sepsi OSK 1-0

Chindia Târgoviște - Petrolul Ploiești 0-2

Oțelul Galați - FCSB 1-1