Live Blog Superliga: ”U” Cluj dă lovitura pe final. FCSB pierde primele puncte pe teren propriu

Superliga - Etapa 11
Superliga - Etapa 11Profimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 11 din Superliga României.

23:05 - Clasamentul Ligii 1 după etapa a 11-a

Clasament Liga 1
Clasament Liga 1Flashscore

23:00 - Punct în final în FCSB - ”U” Cluj: 2-2. Roș-albaștrii rămân pe prima poziție a clasamentului, dar pierd primele puncte pe teren propriu.

22:53 - Lovitură de teatru pe Arena Națională. Mitrea marchează golul de 2-2 după un corner bătut de Nistor.

21:39 - Adrian Șut marchează pentru 2-1 pentru FCSB.

21:26 - ”U” Cluj restabilește egalitatea prin Dan Nistor.

21:08 - Deschidere de scor pe Arena Națională. Dawa marchează pentru FCSB în duelul cu ”U” Cluj.

20:03 - Remiză albă între Poli Iași și Petrolul. Oaspeții au avut un gol anulat de VAR.

15:15 - ”Este devreme să vorbim despre retrogradare”. Șefii lui Dinamo, despre situația clubului. Detalii aici.

11:30 - Au loc ultimele două partide ale etapei a 10-a a SuperLigii: Poli Iași - Petrolul Ploiești se joacă de la ora 18.

Seara se încheie cu partida FCSB - U Cluj

Clasament Superliga

Clasament provizoriu
Clasament provizoriuFlashscore

CFR Cluj - FC U Craiova 2-0

CFR Cluj a câștigat cu 2-0 partida cu FC U Craiova 1948. Camora a deschis scorul după mai puțin de două minute disputate, iar Otele a majorat avantajul clujenilor în minutul 26. Citește detalii aici.

Hermannstadt - Rapid București 1-1

Rapidiștii au început partida perfect, Ioniță înscriind cu capul după o centrare perfectă venită de la Braun. Sibienii au reuști să restabilească egalitatea în repriza secundă, în minutul 55. Citește detalii aici

Univ. Craiova - FC Botoșani 5-1

Universitatea Craiova a reușit cea mai clară victorie a sa din acest sezon al Superligii de fotbal, 5-1 (2-1) cu FC Botoșani. Citește cronica aici.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Continuă etapa cu numărul 11. Duminică, de la 15:00 își dau întâlnire Univ. Craiova și FC Botoșani, FC Hermannstadt întâlnește Rapidul de la 18:00, iar seara de Superliga se încheie cu CFR Cluj - FCU ora 21:00.

Farul Constanța - Sepsi OSK 2-1

Farul Constanța leagă victoriile în Superligă și urcă pe loc de play-off. În schimb, Sepsi înregistrează al treilea eșec consecutiv și rămâne cu 12 puncte după 9 partide disputate (două restanțe).

UTA - Voluntari 0-0

Într-un meci cu un joc destul de confuz, cele mai bune ocazii ale arădenilor au fost ratate de Claudiu Micovschi în prima repriză și de slovacul Andrej Fabry pe finalul partidei.

Acesta a fost ultimul meci al echipei UTA pe Arena "Francisc Neuman", după care se va muta la Oradea, pe stadionul "Iuliu Bodola" pe perioada necesară lucrărilor de schimbare a gazonului pe propriul stadion.

FC Voluntari a obținut doar două puncte în ultimele sale șapte etape.

UTA a câștigat două puncte în ultimele patru etape.

Sâmbătă, 30 septembrie 2023, UTA se duelează cu FC Voluntari (14:30), iar Farul Constanța o întâlnește pe Sepsi (21:30).

Oțelul Galați - Dinamo București 1-0

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

16:25 - Antrenorul echipei de fotbal Farul Constanţa, Gheorghe Hagi, a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că obiectivul formaţiei sale în partida cu Sepsi OSK este victoria, având în vedere că evoluează pe teren propriu. Citește mai multe aici.

12:30 - Billel Omrani este jucătorul Petrolului! Anunțul a fost făcut în cursul zilei de joi pe pagina de Facebook a clubului ploieștean. Citește detalii aici.

Vineri începe etapa cu numărul 11 din Superliga. Primul meci se joacă de la ora 21:00: Oțelul Galați - Dinamo București. Gălățenii au 11 puncte și se află pe locul 10, în timp ce "câinii roșii" se află pe locul 15 cu 8 puncte. Citește preview Oțelul - Dinamo aici.