Mijlocașul lui PSG, omul meciului în debutul victorios al Coreei de Sud la Cupa Asiei

Coreea de Sud a trecut de Bahrain cu scorul de 3-1
Coreea de Sud a trecut de Bahrain cu scorul de 3-1AFP
Coreea de Sud a trecut de Bahrain cu scorul de 3-1, luni, în primul meci al acestor echipe în Grupa E a Cupei Asiei pe Națiuni la fotbal, care se desfăşoară în Qatar.

Coreea de Sud - Bahrain 3-1

Pe stadionul Jassim bin Hamad Stadium din Doha, Lee Kang-in, mijlocaşul lui Paris Saint-Germain, a reuşit dubla, în minutele 56 şi 68, şi a ajuns la şase goluri în ultimele sale şase partide la națională.

Hwang In-beom a marcat, în minutul 38, celălalt gol al Coreei de Sud, națională aflată pe locul 23 în clasamentul FIFA, al cărei selecționer este fostul mare atacant german Juergen Klinsmann. Bahrainul, locul 86 în clasamentul FIFA, a înscris prin Abdullah Al Hashash în minutul 51.

Coreea de Sud, la care joacă astăzi fotbalişti ca Son Heung-min, de la Tottenham Hotspur, sau Kim Min-jae, de la Bayern Munchen, nu a mai câştigat Cupa Asiei pe Națiuni din anul 1960.

Tot în Grupa E a acestei competiții, luni are loc întâlnirea Iordania - Malaysia.