United, eliminată din Europa / Real întoarce scorul la Berlin / Benfica ajunge în EL

Rezultatele serii în UEFA Champions League
Rezultatele serii în UEFA Champions LeagueAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate marți seară în runda a 6-a din grupele UEFA Champions League.

Grupa A:

Manchester United - Bayern Munchen 0-1

Diavolii lui Ten Hag sunt eliminați din Europa, înregistrând cel de-al doilea eșec consecutiv pe teren propriu în toate competițiile, în vreme ce Bayern, câștigătoarea grupei, merge în optimi alături de FC Copenhaga. Dane

După un ritm bun de joc, deschiderea de scor a venit abia în minutul 71. Kingsley Coman a înscris dintr-o pasă superbă semnată de Kane.

FC Copenhaga - Galatasaray 1-0

Deschiderea de scor a venit după aproape o oră de joc și a fost semnată de Lerager. Danezii merg mai departe în optimi, în vreme ce turcii sunt nevoiți să se concentreze pe Europa League.

Clasament final Grupa A
Clasament final Grupa AFlashscore

Grupa C:

Napoli - Braga 2-0

Cu mai puțin de 10 minute după fluierul de start, napoletanii au preluat conducerea în urma unui autogol înscris de Serdar Saatci.

Victor Osimhen, proaspăt ales Jucătorul African al Anului 2023, a majorat avantajul pentru Napoli în minutul 34.

Union Berlin - Real Madrid 2-3

Lider absolut, Real merge mai departe alături de Napoli, în vreme ce locul de Europa League este ocupat de Braga.

Nu a fost cu siguranță seara lui Modric, care a ratat un penalty în finalul primei părți. Mai mult decât atât, gazdele au făcut 1-0 chiar înainte de pauză prin Volland.

Totodată, pentru Real Madrid a fost primul penalty ratat în Champions League din 2004.

În cele din urmă, egalarea madrilenilor avea să vină după mai bine de o oră de joc. Joselu a fost cel care a reușit să îl învingă pe portarul danez Ronnow.

Același Joselu a semnat remontada pentru los blancos în minutul 73.

Deși părea ca a doua parte a jocului decurge în favoarea spaniolilor, Alex Kral a dat o adevărată lovitură cu 5 minute înainte din finalul timpului regulementar, când mijlocașul ceh a restabilit egalitatea pe tabelă.

Galacticii s-au încăpățânat însă să obțină victorii pe linie în grupă, astfel încât Ceballos a făcut 3-2 în ultimele minute ale jocului.

Clasament final Grupa C
Clasament final Grupa CFlashscore

Grupa D:

Inter - Real Sociedad 0-0

Partida de pe San Siro s-a încheiat cu o remiză albă, însă ambele formații merg mai departe cu același număr de puncte (12). În mod surprinzător, Real Sociedad este câștigătoarea grupei.

Salzburg - Benfica 1-3

Di Maria i-a adus pe oaspeți în avantaj în minutul 32 după ce a înscris direct din corner.

În prelungirile primei părți, Rafa Silva a făcut 2-0 din pasa aceluiași Di Maria.

În actul secund, Luka Sucic a redus din diferență pentru gazde, în vreme ce Cabral a închis tabela pentru lusitani în prelungiri. Golul a fost cu atât mai important cu cât i-a permis Benficăi să îi ia locul lui Salzburg și să meargă mai departe în Europa League.